آیا بزرگترین راز نظریه ی کوانتومی حل می شود؟

  • چهارشنبه, 30 تیر 1395 ساعت 14:22
  • منتشرشده در کوانتوم
  • خواندن 1633 دفعه

بهترین نظریه ی ما از واقعیت بیان میکند که همه چیز فقط زمانی که به آنها نگاه میکنیم واقعیت می یابند. به همین منظور درک اینکه کیهان چگونه به وجود آمده به توضیح بهتری نیاز دارد.

 universalcollapse_main-800x533

 یک ذره ی بنیادی وقتی به آن نگاه نمیکنیم کجاست؟ فیزیک کوانتوم احتمالاً پاسخ میدهد: تقریباً همه جا. یه ذره غیر قابل مشاهده اثری کوچک از واقعیت و درخششی از وجود است. استعاره ی مناسبی برای آن وجود ندارد زیرا هم بر حسب تعریف و هم از نظر طبیعی گنگ و مبهم است. و وقتی که با دقت به آن بنگرید، تبدیل به یک ذره ی واقعی میشود و میتوان آن را به زبان آورد و برایش مکانی خاص تعریف کرد.

این تعریف کاملاً نامعقول به نظر میرسد. در صورتی که آزمایش های زیادی که در بهترین دوره ی عصر اخیر قلمروی میکروسکپی را مورد تحقیق و بررسی قرار میدهند، این نتیجه را مسلح میکنند که وقتی توجه نمیکنید دنیا مبهم و نا مشخص است. تنها با نگاه کردن به اجسام، مورد بررسی قرار دادن و اندازه گیری آنهاست که آنها را برای واقعی تشخیص داده شدن تنظیم می کنیم.

آلبرت انیشتین نسبت به این مسئله بی تفاوت بود و با منظور خاصی این سوال را مطرح میکرد که آیا ماه وقتی کسی به آن نگاه نکند وجود دارد؟ اما اینشتین همیشه مخالفت های موذیانه ای با نظریه ی کوانتومی داشت. از آن زمان تا به حال برای بسیاری از فیزیکدانان این مسئله مربوط به فرو رفتن در تردیدهای فلسفی شده است. ریاضیات کار میکند و جایگزین واقعی دیگری وجود ندارد. پس با آن کنار بیایید و از ریاضیات استفاده کنید.

بجز این، ممکن است امروزه جایگزینی وجود داشته باشد. تغییری جدید در نظریه ی کوانتومی استاندارد نه تنها نوید خلاص شدن واقعیت از دید ناظرش را میدهد، بلکه به بسیاری از مسائل حل نشده ی کیهان شناسی، از جمله چگونگی کارکرد سیاهچاله ها تا ماهیت انرژی تاریک و تا اینکه چرا زمان فقط در یک جهت جریان دارد، پاسخ می دهد. آنجلو باسی فیزیکدان کوانتومی میگوید: این جایگزین قابلیت ارائه ی راه های خروج بسیار معقولی از مشکل را دارا میباشد…

ترجمه: سیاوش آزاد / سایت علمی بیگ بنگ

منبع: newscientist.com

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh