راهنمای انتخاب و خرید دوربین دو چشمی

  • محمد حسین حمیدیان
  • جمعه, 21 تیر 1387 ساعت 17:43
  • منتشرشده در نكات‌ خريد
  • خواندن 24195 دفعه

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمامی منجمان آماتور کشور عزیزمان ، ایران


در ادامه مقاله «نجوم آماتوری را چگونه آغاز کنیم؟ »میخواهم شما عزیزان را که چند مدتی است پا به عرصه ی نجوم آماتوری نهاده اید و از ذوق خرید یک ابزار نجومی شبها خوابتان نمیبرد ، با دوربین دوچشمی آشناتر کنم تا بدین وسیله با خیال آسوده یک دوربین دوچشمی مناسب را خریداری نمایید.


برای خواندن این مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید.




همانطور که در مقاله قبلی نیز اشاره شد در ابتدای کار هیچ چیز به اندازه ی یک دوربین دو چشمی برای شما حیاتی نیست؛ چون: 

1- میتوانید با آن بسته به قدرتی که دارد هلال های ماه ساده تا نیمه بحرانی و در دوربین های بزرگتر حتی هلال های ماه بحرانی را رصد کنید.
2- میتوانید مقارنه ها و اختفا ها را مشاهده کنید.
3- میتوانید در زمان ظهور یک دنباله دار شکل کلی آن را واضح تر ببینید.
4- میتوانید حیطه کاری خود را به اعماق آسمان برده و اجرام مسیه و دیگر جرم ها را مورد بررسی قرار دهید.
5-میتوانید سیارات را مشاهده کنید.
6- میتوانید در طبیعت از آن استفاده کنید.
7-ستارگان دوتایی را مشاهده کنید.
و خلاصه هزار کار عجیب و غریب که با یک دوربین میتوانید انجام دهید.


صبر کنید، هول نشوید، وقت برای خرید زیاد است.


به ادامه مطلب توجه کنید که دوربین های دوچشمی را بهتر بشناسید.


روی دوربین های دو چشمی دو عدد با یک ضربدر بینشان نوشته شده که عدد اول نشاندهنده بزرگنمایی دوربین و عدد دوم نشاندهنده قطر عدسی شي ای به میلیمتر است که از عدد اول مهمتر میباشد و قدرت دوربین را مشخص میکند و بزگنمایی اهمیت کمتری را داراست.


یک رابطه بین بزرگنمایی و قطر عدسی شی ای برقرار است که عدد بدست آمده نشاندهنده کیفیت تصویر میباشد :قطر عدسی شی ای به میلیمتر تقسیم بر بزرگنمایی
این عدد در شرایط ایده آل 7 میباشد و هرچه از این عدد کوچکتر باشد به این معنی است که بزرگنمایی تصویر را تار میکند و هر چه از این عدد بزرگتر باشد یعنی نور به هدر میرود.
برای مثال در دوربین70*10 بهترین تناسب بین بزرگنمایی و بزرگی عدسی شی ای برقرار است ولی در دوربین 60*20 این عدد 3 میباشد  یعنی کیفیت تصویر تقریبا نصف دوربین 70*10 است .


در هنگام خرید دوربین دوچشمی باید ببینید که آیا میخواهید دوربین را روی پایه سوار کنید یا نه ؟ چون در دوربین های با بزرگنمایی بیشتر از 10 لرزش دست مانع از رصد میشود.
پس اگر دوربینی بدون پایه میخواهید دوربین های: 35*7 ،50*7 و50*10 برای شما مناسب هستند که توان زیادی ندارند اما از چشم غیر مسلح بهترند.


اگر میخواهید دوربینی بزرگتر و با قدرت بیشتر خریداری نمایید باید آن را روی پایه نصب کنید.
دوربین های متوسط تا بزرگ از دوربین 50*15 شروع میشود و تا دوربین
150*40 نظامی ادامه دارد.


شما نیز بسته به هزینه ای که صرف میکنید و نیازی که دارید یکی از دوربین های زیر را می توانید انتخاب کنید:


1-دوربین دو چشمی 50*15: این دوربین برای رصدهای معمولی و دیدن مقارنه ها مناسب است اما جزییات زیادی را در اعماق آسمان برای شما فاش نخواهد کرد.


2-دوربین دو چشمی70*15 : یکی از محبوبترین دوربینهای موجود در بازار است و قیمت مناسب آن موجب شده است که با استقبال خوبی مواجه شود. برای ماراتن مسیه نیز استفاده میشود و قمر های مشتری را به آسانی نشان میدهد.


3-دوربین دو چشمی80*20 : یکی از بهترین دوربین ها برای رصد هلال های نیمه بحرانی میباشد و برای ماراتن مسیه مناسب است.قیمت خوبی دارد و اکیدا توصیه میگردد.


4-دوربین دو چشمی 100*25 : دوربینی بزرگ با توان بالا برای رویت هلال های بحرانی و بسیار مناسب برای استفاده در ماراتن مسیه میباشد. با این دوربین حلقه های زحل به زیبایی مشخص است اما قیمت این دوربین کمی بالا میباشد.
دوربین های بزرگتر که دست کمی از تلسکوپ ها ندارند گران اند و برای شروع اصلا مناسب نیستند.


برای اطلاع از قیمت دوربین ها به سایت www.telescope.ir مراجعه کنید.


با آرزوی شبهای پرستاره برای شما بزرگواران


ارادتمند شما
محمد حسین حمیدیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: راهنمای انتخاب تلسکوپ »

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh