شواهدی قوی از پیدا شدن شهاب سنگ جنجالی

شب‌هنگام پنجشنبه ۸ مرداد گزارش‌های مردمی مبنی بر مشاهد‌ه‌ی ردی پرنور در آسمان استان‌های قزوین، زنجان، البرز و برخی مناطق اطراف دریافت شد. بر اساس نخستین شواهد به‌دست آمده عبور آذرگوی پرنوری قوت پیدا کرد. به این ترتیب گروه‌های جست‌وجو شروع به بررسی مناطق مستعد کردند اما موفق به پیدا کردن اثری از شهاب‌سنگ نشدند و نظرات ضدونقیضی نسبت به این رویداد ارایه دادند. به علّت برخی قضاو‌ت‌های شتاب‌زده٬ «عده‌ای» برخورد تکه‌های شهاب‌‌واره را منتفی دانستند اما سرانجام کشاورز زنجانی به همه‌ی این گمانه‌زنی‌های پایان داد و به نظر می‌رسد تکه‌ای از شهاب‌سنگ را پیدا کرده است.

 وی در خصوص رویداد پنجشنبه می‌گوید که مشغول آبیاری زمین بوده که ناگهانی متوجه انفجاری٬ درست بالای سر خود می‌شود که به رنگ آبی و همراه با دود بوده است. سپس متوجه می‌شود شیء‌ای با سرعت و صدای سوزناکی با زمین گل‌آلود اطراف برخورد می‌کند که سرانجام روز شنبه، با جست‌وجوی دقیق‌تر منطقه موفق به کشف شهاب‌سنگ می‌شود.

در این میان عملکرد برخی رسانه‌ها و مسئولین و البته برخی از کارشناس‌ها در این زمینه جای تأمل دارد. در همان‌ نخستین لحظات پس از رویداد ، برخی رسانه‌ها اقدام به انتشار لحظه‌به‌لحظه‌ی اخبار به‌دست آمده از سوی مسئولین و ستادهای مربوط و نامربوط کردند که در مواردی با یکدیگر در تضاد بودند. ‌همین مسئله باعث ایجاد آشفتگی میان اذهان عمومی و افزایش گمانه‌زنی‌های بی‌اساس شد. به نظر می‌آید که ساز و کار مشخصی در زمینه‌ی رویارویی با چنین رویدادهایی در کشور وجود ندارد و همین زمینه‌ را برای گمانه‌زنی‌های کم‌دقت بر اساس شواهد ناکافی فراهم آورد. بر این اساس وب‌سایت کانوت گفت‌وگویی را با حامد پورخرسندی، پژوهش‌گر شهابسنگ‌ها و دانشجوی دکتری مرکز CEREGE فرانسه  کرده است که در ادامه می‌خوانید.

شهاب‌سنگ احتمالی  منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

در نقاط مختلفی از یک ناحیه مانند نظرآباد، اشتهارد، آوج قزوین و نقاطی از زنجان که تقریباً‌ نزدیک به هم هستند مردم گزارش از رویت خط پرنوری در آسمان داده‌اند که پنج‌شنبه شب رخ داده است.  بر اساس برخی گزارش‌ها این نور به‌گونه‌ای بوده است که عده‌ای تصور کردند هواپیمایی در حال سقوط است و عده‌ای هم معتقد بودند این نور برای مدتی طولانی در آسمان رویت‌پذیر بوده (در موردی ۸ ثانیه)،‌ اما همچنان تصویری قابل استنادی در دست نبود. سوال اول این هست که از چه ویژگی‌های از آن‌چه در آسمان دیده می‌شود می‌توان عبور شهاب‌واره را از دیگر اجرام متمایز کرد؟  یا به عبارت دیگر از کجا می‌توان مطمئن شد آن‌چه رویت شده شهاب است؟

عموماً شهاب‌ها باتوجه به سرعت بالایی که دارند از خود نور غلیظی ایجاد می‌کنند. دوام شهاب‌های درخشان عموماً کسری از ثانیه تا چند ثانیه است و در مواردی که شهابواره زاویه‌ی کمی با زمین داشته باشد و همچنین سرعت به‌نسبت کمی داشته باشد؛ می‌تواند تا ۲۰ ثانیه هم دوام بیاورد که بسیار غیر معمول است. شهاب‌ها طی عبور، دود سیاهی را که ممکن است موشک‌ها و دیگر ادوات تولید کنند، ندارند. و مهم‌تر این‌که به دلیل ارتفاع چند ۱۰ کیلومتری از سطح زمین، صدای انفجارشان چند دقیقه بعد به گوش می‌رسد.حال که مطمئن شدیم آن‌چه که ما در آسمان مشاهده شد سوختن یک شهاب‌واره در جوّ است چگونه باید محل دقیق آن را مشخص کرد؟ ( حال آن‌که در بعضی موارد گزارش‌ها بسیار ضد و نقیض هستند.)

بهترین کار دسترسی به ویدیوهای ضبط شده با دوربین‌های مدار بسته در مناطقی با فواصل مکانی مناسب از هم دیگر است که هر کدام شهاب را از زاویه‌ای متفاوت دیده‌اند. با ترکیب این داده‌ها می‌توان محدوده‌ی سقوط را پیدا کرد. سپس استفاده از گزارشات مردمی در رابطه با شکل و جهت شهاب بسیار به کار می‌آید. از آن‌جایی که گزارشات مردمی ممکن است دقیق نباشند بنابراین بهتر است گزارش رصد از صدها نفر در جاهای مختلف و شهرهای مختلف جمع کرد. هر چقدر داده‌ها بیشتر باشند، داده‌هایی که دقیق نیستند عملاً در بین داده‌های دیگر گم می‌شوند.

به نقل از باشگاه خبرنگاران یکی از کارشناسان ستاره‌شناسی، شهاب رویت شده در آسمان را منتسب به بارش شهابی دلتا دلوی می‌داند. آیا شما با ایشان هم‌عقیده هستید؟

هم اکنون بارش دلتا دلوی و برساووشی فعّال هستند. باید بررسی در رابطه با این پدیده و جهت آن انجام گیرد تا ارتباط احتمالی با یک بارش شهابی مشخص باشد. البته عموماً چنین آذرگوی‌هایی مرتبط با بارش‌های کلاسیک نیستند اما این یک احتمال است که باید بررسی شود.

بنابراین چرا هر سال چنین چیزی را شاهد نیستیم و شدت نور شهاب‌ها تا به این حد نیست که کار به گزارش‌های مردمی برسد؟

در نظر داشته باشید که درون یک توده غبار دنباله‌دار احتمال وجود قطعات بزرگ‌تر وجود دارد که ممکن است در مواقعی چنین شهاب‌هایی ایجاد کنند. اما فعلاً تا زمان عدم دسترسی به داده‌های رصدی زیاد نمی‌توان در این باره نظر داد.

با این تفاسیر آیا می‌توان به طور قطع سقوط شهاب‌واره را تکذیب کرد صرف آن‌که گشت‌های محلی ناکام بوده‌اند؟ با توجه به سابقه‌ی این رویدادها در کشور، نظر شما در این باره چیست و چه پیش‌بینی‌ای می‌کنید؟

تا زمانی‌که بررسی داده‌های رصدی انجام نشده نمی‌توان در رابطه با سقوط شهاب‌سنگ  نظر داد (مگر این‌که در منطقه‌ای مسکونی اتفاق افتاده باشد). پس از جمع‌آوری گزارشات رصدی است که می‌توان نقطه‌ی نهایی شهاب‌واره را در جو مشخص کرده و سپس به دنبال شهاب‌سنگ‌های احتمالی به صحرا رفت. هر فعالیتی قبل از آن نتایج مطلوبی نمی‌دهد.

در ویدیویی که اخیراً منتشر شده است کشاورزی دیده می‌شود که شهاب‌سنگی را پیدا کرده است. منطقه‌ای که پیش از این گزارش‌های مردمی نیز از آن‌جا به دست رسیده بود.

به احتمال فراوان آن‌چه که در این ویدیو دیده می‌شود یک شهاب‌سنگ است. بسیار اهمیت دارد این نمونه هر چه سریع‌تر به محققان سپرده شود تا ویژگی‌ها و مشخصات آن را کاوش کنند. زیرا این مشخصات به مرور زمان از بین می‌روند.

آیا نکته‌ای باقی مانده است که در مواجهه با این رویدادها حآئز اهمیت باشد و خوب است به آن‌ اشاره شود؟

اگر فردی ظهور شهابی پرنور در شامگاه پنجشنبه هشتم مرداد بوده‌ است ، لطفاً به سوال‌های زیر پاسخ دهد. پاسخ‌های دقیق افراد در این پرسش‌نامه به پژوهشگران در به دست آوردن اطلاعاتی از این پدیده کمک شایانی خواهد کرد. برای پاسخ‌دادن به پرسش‌های این‌جا را کلیک کنید.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh