آخرین خبرها از احتمال سقوط شهاب سنگ در ایران+عکس

شامگاه پنجشنبه هشتم مرداد، حوالی ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه، رد نوری ناشناس در آسمان که از سوی شاهدان شبیه به نور شهاب توصیف شده است، توجه بسیاری از هموطنانمان را به خود جلب کرد.به طوری که در دقایق اولیه اخباری مبنی بر برخورد قطعات شهابسنگ به شهرهایی در استان قزوین و همین‌طور تائید خبر برخورد شهاب سنگ با زمین در استان البرز از سوی مدیرکل مدیریت بحران در استانداری استان البرز روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت و حتی در مواردی از وارد آمدن خسارت‌هایی به برخی شهرها گزارش‌هایی منتشر شد.

براساس گفت وگوی خبرنگار جام جم با شاهدانی که برخی از آنها منجمان آماتور ساکن در استان های مازندران، قزوین، زنجان، کردستان و آذربایجان غربی هستند و این پدیده آسمانی را دیده بودند، گزارش های موثقی از مشاهده رد نور این جسم ناشناس متحرک در شهر ساری در افق مغرب و در ارتفاع نسبتا پایینی نسبت به خط افق و همچنین در شهر ارومیه در افق مشرق و باز هم در ارتفاع پایینی نسبت به خط افق دریافت شده است. در هر دو مورد روشنایی جسم مزبور بسیار روشن تر از سیاره درخشان ناهید توصیف شده و شاهدان قدر ظاهری شیئ نورانی مذکور را بین منفی ۸ تا منفی ۹ تخمین زده اند.

قدر ظاهری مقیاسی در علم نجوم برای بیان روشنایی اجرام آسمانی است. در این مقیاس پرنورترین ستاره های آسمان شب قدری در حدود منفی یک تا صفر دارند و کم نورترین اجرام قابل مشاهده با چشم غیرمسلح نیز قدر ظاهری در حدود مثبت شش دارند. همچنین قدر ظاهری خورشید در آسمان منفی ۲۶، قدر ظاهری ماه شب چهاردهم حدود منفی ۱۲ و قدر ظاهری سیاره ناهید حدود منفی چهار ارزیابی می شود.

از این رو طبق گزارش ها می توان نتیجه گرفت که روشنایی شیئ نورانی ناشناس چیزی بین روشنایی ماه شب ۱۴ و سیاره ناهید (پرنورترین جرم آسمان شب پس از خورشید و ماه) بوده است نکته جالب توجه در گزارش ها مشاهده این شیی نورانی در پهنه وسیعی از ایران است که همین امر از ارتفاع بالای آن در جو زمین حکایت می کند.

940509_ali_ezati_langrood_meteor

از این رو اگر این جرم شهاب بوده و در ایران به زمین برخورد کرده باشد، با توجه به نمونه های مشابه از برخورد شهابسنگ های عظیم به زمین در جهان، مانند برخورد شهابسنگ چلیابینسک در بهمن ۹۱ در روسیه، قاعدتا باید ساکنان صدای شدید غرش آن جسم آسمانی و حتی صدای انفجار آن را دقایقی پس از مشاهده نور آن شنیده باشند. با این حال در بیشتر گزارش ها به شنیدن صدای غرش اشاره ای نشده است.

تصویری از رد شهاب سنگ چلیابینسک روسیه

حامد پورخرسندی، پژوهشگر شهابسنگ شناسی در مرکز اروپایی مطالعات و آموزش علوم زمین در فرانسه در گفت وگو با جام جم می گوید: گزارش مشاهده یک شهاب بسیار پرنور در آسمان ایران تنها با اختلاف زمانی حدود یکماهه از سقوط شهابسنگ فامنین در استان همدان، یکی از هیجان انگیزترین رویدادها برای علاقه مندان به علم در ایران است. مشاهده این شهاب در مناطقی با فاصله‏ مکانی زیاد، نشان از بزرگ بودن شهابواره مولد آن دارد. اگر شهابواره‏ای بزرگ با زاویه مناسب نسبت به زمین و سرعت کم وارد جو شود، می تواند به صورت شهابسنگ به زمین برسد. این پدیده معمولا همراه با صداهایی مانند غرش رعد و برق یا شلیک توپ چند دقیقه پس از رویداد است.

در مواردی ممکن است، زاویه ورود شهابواره به حدی کم باشد که شهاب در ارتفاع بالای ۸۰ کیلومتر با سرعت نسبتا کم و در یک خط طویل سیر کند، بدون این که وارد جو زمین شود که به این شهاب ها، زمین خراش می‏گویند. با این حال پورخرسندی می گوید هنوز مشخص نیست این شهابواره احتمالی از چه نوعی بوده است و به داده ها و گزارش های بیشتری نیاز است.

کاظم کوکرم – مدرس نجوم – جام جم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh