نامگذاری کهکشان

از اولین سوالهایی که برای یک آماتور نجوم پیش می آد که اساس دسته بندی های اجرام اسمانی چیست و این دسته بندی ها از کجا آمده. یکی از این دسته بندی ها دسته بندی کهکشانهاست.
جهان از بیلیون‌ها کهکشان تشکیل شده است که هر کدام از آنها از بیلیون‌ها ستاره، گرد و خاک و گاز تشکیل شده است، که همه‌ی اینها به وسیله‌ی نیروی گرانشی در کنار همدیگر قرار می‌گیرند. کهکشان‌ها در سراسر عالم پراکنده شده‌اند، و دارای سایز و اندازه‌ی بسیار بسیار بزرگی هستند. باید توجه داشت که تمام کهکشان‌ها شبیه یکدیگر نیستند و هر کدام از آنها شکلی مخصوص به خود دارند.


در سال 1926 میلادی منجم معروف، ادوین هابل تصمیم گرفت که کهکشان‌ها را بر اساس یک طرح منطقی گروه‌بندی کند. او می‌توانست این تقسیم‌بندی را بر اساس رنگ کهکشان‌ها انجام دهد، زیرا کهکشان‌ها دارای رنگ‌های مختلفی هستند؛ که این موضوع را می‌توانید در تصویری که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است و به تصویر فراژرف هابل معروف است، ببینید.همچنین می‌توانست این تقسیم‌بندی را بر اساس سایز کهکشان‌ها انجام دهد، به این صورت که کهکشا‌ن‌های کوچک را "کهکشان‌های کوتوله" و کهکشان‌های بزرگ را "کهکشان‌های عظیم الجثه" بنامد.
اما هابل تصمیم گرفت که این تقسیم‌بندی را بر اساس تفاوت شکل ظاهری کهکشان‌ها انجام دهد.
ما چهار نوع کهکشان در اطراف خودمان مشاهده می‌کنیم. که این به معنی این هست که چهار نوع اصلی کهکشان وجود دارد.
الف) کهکشان‌های بیضوی
ب) کهکشان‌های مارپیچی
ج) کهکشان‌های مارپیچی میله‌ای
د) کهکشان‌های نامنظم
نمودار زیر تمام تقسیم‌بندی‌های کهکشا‌نی را در خود نشان می‌دهد. همان طور که در این نمودار مشخص است گروه S0 حد فاصل بین کهکشان‌های بیضوی و مارپیچی می‌باشد. این نمودار به Hubble Tuning Fork Diagram معروف است.


 

با جستجوی کلمه Hubble Tuning Fork Diagram  در سایت گوگل می تونید عکسهای جالبتری هم در این مورد ببینید.

figure1422

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

محتوای بیشتر در این بخش: « نامگذاري ستارگان

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh