تمیز کردن اینه ی تلسکوپ ها

  • پنج شنبه, 04 مهر 1392 ساعت 10:33
  • منتشرشده در ساخت
  • خواندن 1573 دفعه

خب اول بریم سراغ اینه ها... قطعه اصلی تلسکوپهای بازتابی. تلسکوپهایی که بیشترین کمیت رو در بین ابزارهای نجومی منجمان دارند.
برای اینکار ابتدا باید اینه تلسکوپتون رو باز کنید. کار سختی نیست اگر مشکلی در بازکردن اینه داشتید مطرح کنید

کمی پودر صابون را درون آب مقطر حل کنید. درابتدا اب را کمی گرم کنید تا پودر صابون خوب درون آن حل شود. به هیچ عنوان از ظروف فلزی برای اینکار استفاده ننمایید. اگر اب مقطر در دسترس نبود میتوانید اب را بجوشانید و از ان استفاده کنید ولی ترجیحا از اب مقطر تجاری استفاده کنید.


در هنگام کار تمامی اجرام نوک تیز را از خود دور کنید. به ویژه انگشتر...

اینه را که از تلسکوپ جدا نموده اید از درون حلقه های نگه دارنده نیز خارج نمایید. اگر این کار برایتان سخت است یا از خارج شدن هم خطی احتمالی هراس دارید میتوانید با حلقه ها قرار دهید گرچه این کار توصیه نمیشود

اینه را درون ظرف حاوی اب و پودر صابون به ارامی قرار دهید. با دست کمی روی اینه بکشید تا لکه های چربی احتمالی پاک شود. البته استفاده از پارچه های نرم پنبه ای هم اشکالی ندارد.


10 تا 15 دقیقه اجازه دهید اینه درون اب غوطه ور باشد سپس انرا خارج نموده و روی جایی ماند سینک ظرفشویی به آرامی قرار دهید و روی آن آب مقطر بریزید تا مواد شوینده ازروی آن پاک شود.


سپس اینه رو روی حوله یا پارچه پنبه ای قرار دهید تا اب آن خشک شود.

میتوانید آینه ثانویه را نیز مانند همین تمیز کنید فقط در یاد داشته باشید که انرا درون اب رها ننمایید چون ممکن است سانزدگان برای چسباندن قطعات آن از چسب استفاده کرده باشند که درون اب حل میشود!

نکات قابل توجه:
1- از پودر لباسشویی استفاده ننمایید زیرا لکه های سفید آن روی سطح اینه باقی میماند
2- برای خشک کردن از شسوار استفاده نکنید حرارت ممکن است کوتینگ الومینیومی اینه را تحت تاثیر قرار دهد

3- لطفا فقط از پودر صابون استفاده نمایید، استفاده از مایع دستشویی توصیه نمیشود

-----------------------------------------------------------------------------------

پی نوشت:
متاسفانه برخی از منجمها خیلی در مورد اپتیکشون وسواسی هستن! خیلی به شستن و تمیز کردن لنزها و اینه ها با مواد شوینده اقدام میکنن که این خیلی بده! علاوه بر از بین بردن کوتینگ ممکنه به خش افتادن اینه یا عدسی هم منجر بشه!
و اما چه کار کنیم؟! ببینید دوستان؛ تا وقتی که واقعا سطح لنز یا اینه کثیف یا لکه نشده با شستن اون اقدام نکنید! خیلی وقتا غبارها رو با یه باد مه توسط دمنده های خونگی یا سشوار سرد وزیده میشه، پاک کنید و یا اگه لکه سطحی و ساده است با یه پنبه بهداشتی اون رو تمیز کنین و فقط وقتی به شستن اقدام کنین که دیگه نشه با روشهایی که گفتم لنز رو تمیز کرد
شستن لنزها و اینه ها خوب و موثره اما به وقتش

منبع

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

محتوای بیشتر در این بخش: STANFORD RADIO TELESCOPE »

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh