ایده های برگزاری روز نجوم

برای برگزاری روز نجوم چه کارهایی میتوان انجام داد؟ در این مقاله با ایده هایی جالب آشنا میشوید.

ایده ها : 
الف) برگزاری سمینار و نمایش اسلاید در هفته و روز نجوم :
می توانید هرروز در یک فرهنگسرا، دانشگاه یا مدرسه سمینار و نمایش اسلاید برگزار کنید.
باید توجه داشته باشید که از تصاویر زیبا و جذاب نجومی استفاده کنید ، در سمینارها تنها مطالب ساده و جذاب را مطرح کنید و از بیان مطالب سنگین و پیچده پرهیز نمایید.
ب) واحد سیار نجوم:
با استفاده از یک دستگاه اتوبوس ، کامیون یا تریلر می توانید واحد سیار نجوم ایجاد کنید.
با نصب تزئینات نجومی مانند پوسترها و تصاویر نجومی و پلاکاردهای اطلاع رسانی می توانید توجه بسیاری از مردم را جلب کنید. درصورت امکان، این خودرو می تواند حامل ابزارهای نجومی باشد و اگر کارشناسانی هم خودرو را همراهی کنند ، می توانند در سطح شهر پاسخگوی پرسشهای مردم باشند.
خودروها را می توانید از ارگانهایی مانند شهـرداری یا فـرمانـداری  ، هلال احمر    و ... امانت بگیرید و یا از همکاری شرکت های خودروسازیی استفاده کنید.
پ) پخت کیک و شیرینی و پیتزا و... به شکل های نجومی و برگزاری مسابقه بهترین کیک:­(ایده از آقای مطیعی)
ت) ارائه نان وبستنی و... بصورت رایگان به مناسبت روز نجوم:(ایده از انجمن نجوم سعادت شهر)
ث) نصب پوسترهای نجومی و پلاکاردهاو بنرهای اطلاع رسانی در سطوح شهر.
ج) بازدید رایگان از رصدخانه ها وآسمان نماها.
چ) نصب پوسترهای روز نجوم بر روی اتوبوسهای شرکت واحد و تاکسی های شهر  با هماهنگی روابط عمومی این سازمانها(ایده از ف_ع).
ح) برگزاری مسابقه نقاشی کودکان و مسابقه طراحی نجومی و کاریکاتور نجومی.
خ) دعوت از مسئولان شهر ، نمایندگان مجلس و شورای شهر ، شهردار ، فرماندار ، اساتید دانشگاه رشته های مختلف ، هنرمندان و ورزشکاران و... شهر برای شرکت در برنامه ها.
د) برگزاری نمایشگاه کتاب و محصولات نجومی.
ذ) برگزاری مسابقه عکاسی نجومی و مسابقه عکاسی از روز نجوم.
ر) برگزاری نمایشگاه نجوم در هفته و روز نجوم:
غرفه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:
1- پوسترهای نجومی: پوسترها می تواند شامل تصاویر زیبای نجومی باشد. این پوسترها را می توانید از فروشگاهها ی نجومی و بازارچه نجومی مجله نجوم تهیه کنید یا تصاویر را از اینترنت بیابید. همچنین می توانید خودتان پوسترهای آموزشی را به صورت کولاژ تهیه کنید یا بر روی پارچه های بزرگ یا صفحات مقوایی یا چوبی بزرگ نقاشی کنید.همچنین موضوع پوسترها می توانند تاریخ نجوم و بزرگان و دانشمندان نجومی و آشنایی با آنها باشد.
2- ساخت ماکت: ماکت ها می توانند به صورتهای زیر باشند:
ماکت منظومه شمسی،دنباله دار،دایره البروج،کهکشانها،صورتهای فلکی، اسطوره های نجومی( به صورت مجسمه های کوچک) ، ماکت ساعتهای آفتابی ،ماکت بناهای نجومی مانند: استون هنج، رصدخانه مراغه،برج رادکان و... ، ماکت فضاپیماها و    شاتل ها و ایستگاه فضایی و تلسکوپهای فضایی و رادیو تلسکوپها وآرایه ها، ماکت مریخ نوردها همراه با پوسترهایی از آنها به همراه توضیحاتی همراه با تاریخچه آنها   و ... .
3- بازیهای نجومی برای کودکان: این بازیها می تواند بصورت پا زل نجومی، مارو پله نجومی، جدولهای بزرگ نجومی ، ساخت حجم با خمیر و سفال و کاغذ و مقوا، بازیهای همراه با شعر و سرود و ... باشد.
4- غرفه نقاشی کودکان .
5- غرفه ساخت ماکت: در این غرفه مراجعه کنندگان می توانند ماکت های نجومی مانند ماکت شاتلها و ماکت ساعتهای آفتابی و ... بسازند.
6- اجرای نمایشهای نجومی(نمایش برای معرفی سیارات،رخداد های تاریخ نجوم وداستانهای اسطوره ای) .
7- افرادی می توانند لباسهایی مثل فضانوردان ، دانشمندان قدیمی ، موجودات فضایی خیالی و ... بپوشند ودر محوطه نمایشگاه حرکت کنند و به پرسشهای مردم پاسخ دهند.
8- بخش پرسش و پاسخ نجومی(برای اداره یاین بخش از فردی که کاملا بر نجوم مقدماتی و پیشرفته تسلط دارد کمک بگیرید).
9- رصد: در طول روز می توان به رصد خورشید و از ظهر به بعد به رصد ماه و پس از غروب به رصد سیارات و صورتهای فلکی پرداخت(در رصد خورشید به نکات ایمنی چشم بسیار توجه کنید).
10- نمایش نحوه ساخت ابزارهای نجومی : در این غرفه  نحوه ساخت تلسکوپ  یا ابزارهای قدیمی مثل ربع ، اسطرلاب و ... نشان داده می شود.
11- اجرای نمایش همراه با شعر وسرود برای کودکان.
12- آشنایی با گرفتها همراه با پخش تصویر ، ماکت و عکس و پوستر.
13- شبیه سازی سطح سیارات مثلاً سطح مریخ با خاک رس و قطعات سنگ ( ماکت مریخ نوردها هم متواند در این سطح شبیه سازی شده قرار گیرد.)
14- محاسبه سن و وزن مراجعه کنندگان بر اساس گرانش و دوره تناوب انتقالی سیارات دیگر.
15- آشنایی با اصطلاحات نجومی : در این بخش اصطلاحاتی مانند مقارنه و مقابله و حرکت رجوعی و ... با کمک پوستر و رایانه و شبیه سازی های انیمیشن توضیح داده می شود.
16- غرفه آشنایی با شهابسنگ ها و نحوه جستجوی شهابسنگها.
17- غرفه عکاسی نجومی: در این بخش ابزارهای مناسب برای عکاسی نجومی و اصول اولیه عکاسی نجومی شرح داده می شوند.
18- غرفه آشنایی با انواع تلسکوپها و ابزارهای رصدی:
حتی اگر ابزار رصدی در اختیار ندارید ، با کمک پوستر و نقاشی می توانید انواع ابزار رصدی را معرفی کنید.
19- غرفه بدفهمی های نجومی : در این بخش برخی از بدفهمی های نجومی ، دلایل پیدایش خرافات نجومی و ... شرح داده می شودی(برای اداره یاین بخش از فردی که کاملا بر نجوم مقدماتی و پیشرفته تسلط دارد کمک بگیرید).
20- غرفه آشنایی با سفرهای فضایی.
21- برخورد شهابسنگ ها : با یک ظرف شن یا خاک و تعدادی قطعه سنگ می توان گودالهای برخوردی را شبیه سازی کرد.
22- غرفه آشنایی با ماه : دراین بخش می توان همراه با پوستر و ماکت درباره ماه ، جزر و مد و اکتشافات بر روی ماه توضیحاتی ارائه کرد.
23- چادر یا گنبد نجومی: در این بخش در داخل یک چادر مکعبی یا نیم کره ، صورتهای فلکی آسمان و محل ستاره ها نشان داده می شود.
24- غرفه آشنایی با نور وطیف.
25- غرفه نمایش و فروش کتاب وپوستر و محصولات نجومی.
26- غرفه نمایش ابزارهای حرفه ای نجوم : در این بخش می توانید از همکاری دانشگاهها و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری استفاده کنید
-27نصب پوسترهای نجومی و بنرها و پلاکاردهای اطلاع رسانی و پخش بروشور نجومی در پایانه های مسافربری ایستگاههای قطارو فرودگاهها. 
28- غرفه طبیعت و نجوم و آشنایی با سفرهای نجومی: دراین غرفه ابزارهای مورد نیاز در یک سفر نجومی همراه با تصویر و ... شرح داده        می شود
همچنین رصدگاههای مناسب معرفی شده و نکاتی که باید در یک سفر طبیعت گردی و شب رصدی رعایت شوند شرح داده می شود.
29-غرفه اشنایی با آلودگی هوا و الودگی نوری واثر آن بر فعالیت های نجومی و دعوت مردم به مشارکت درکاهش آلودی هوا و الودگی نوری.میتوان از همکاری سازمان هوای پاک استفاده کرد
30- دعوت از مراکز بهزیستی(سالمندان و کودکان بی سرپرست)
40- پرواز باد بادک ها با تصاویر نجومی

ایده های نو :              
1) نمایشگاه طراحی ها و کاریکاتورهای نجومی
2) پخش فیلم نجومی در سینماها و سالن همایشهای شهرو محله:
با هماهنگی با مسئولان سینماها می توانید برخی از سانس ها را برای نمایش فیلم های نجومی اختصاص دهید.( ایده از آقای مطیعی؛انجمن آسمان توس مشهد)
3) معرفی سایت ها و  وبگاههای نجومی

برای آشنای با نحوه اجرای برخی ایده ها حتما سری به  گالری عکس بزنید.

با توجه به امکانات بومی هر منطقه می توان غرفه ها وبرنامه های جالب بسیاری ترتیب داد. مانند: بررسی دیدگاههای نجومی عشایر که در سال های گذشته در سر قلعه فردوس انجام شد.

ایده های جالب خود را برای ما ارسال کنید تا به نام شما در سایت قرار گیرد.

نویسنده : فاطمه عظیم لو
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh