جزئیات همکاری فضایی ایران و روسیه

مسئولان ایران خواستار همکاری روسیه در ساخت ماهواره "ایران ست"، ساخت ماهواره های نسل جدید و اعزام فضانورد ایرانی به مدار زمین شدند و روسیه نیز آمادگی خود را برای همکاری با ایران در زمینه ساخت تلویزیون های ماهواره ای و اینترنتی اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در راستای همکاریهای فضایی بین دو کشور ایران و روسیه  دو سال پیش پروتکل همکاری بین مسئولان دو کشور به امضا رسید که مهمترین موضوع آن ساخت ماهواره " ایران ست" بود و طبق آن یک کارگروه مشترک نیز هر 6 ماه یکبار با برگزاری نشست هایی روند انجام این پروتکل را بررسی می کند.

براین اساس مسئولان سازمان فضایی ایران در دیدار با "ایگور شگولف" وزیر مخابرات و ارتباطات جمعی فدراسیون روسیه که اواخر هفته گذشته به ایران سفر کرده بود مهمترین خواسته خود را همکاری روسیه در پروتکل ساخت ماهواره "ایران ست" اعلام کردند و خواستار همکاری روسیه در زمینه ساخت ماهواره های نسل جدید و اعزام فضانورد ایرانی به مدار زمین شدند.
در قالب تداوم این همکاریها ایران علاقمندی خود را بر افزایش سرعت اجرای مفاد این پروتکل اعلام کرده تا این پروتکل شکل عملیاتی و اجرای واقعی به خود بگیرد.

رئیس سازمان فضایی ایران در دیدار با وزیر مخابرات و ارتباطات جمعی فدراسیون روسیه با تاکید بر اینکه ایران سه موقعیت ماهواره ثبت شده در اتحادیه جهانی مخابرات دارد که به دلیل تحریم های ظالمانه تاکنون موفق نشده ماهواره را در این موقعیت ها مستقر کند تاکید کرد: اگر چه در یکی از این موقعیت ها ماهواره داریم که با موفقیت کار می کند اما در مورد دو موقعیت ماهواره ای دیگر به دلیل عدم استفاده با مشکل از دست دادن موقعیت های ماهواره ای خود روبرو هستیم که امیدوارم با کمک کشور دوست و همسایه روسیه بتوانیم ماهواره "ایران ست" را در یکی از این موقعیت ها قرار دهیم.
حمید فاضلی با اشاره به ارتقاء جایگاه سازمان فضایی ایران و توجه خاص رئیس جمهوری به فعالیتهای فضایی گفت: در جایگاه جدید از ما انتظار می رود با تسریع فعالیتهای علمی، عقب ماندگی های دوران جنگ و دفاع مقدس را پرکنیم.
در همین راستا وزیر مخابرات و ارتباطات جمعی فدراسیون روسیه نیز از کمک به ایران در زمینه ساخت ماهواره های کوچک خبر داد و گفت: پژوهشگاه علمی تحقیقاتی روسیه در زمینه توسعه صنایع فضایی بسیار فعال است که در صورت تمایل ایران می توانیم در این بخش طرحی را برای همکاری آماده کنیم. روسیه همچنین در زمینه ساخت تلویزیون های ماهواره ای و اینترنتی آمادگی همکاری با ایران را دارد.
ایگور شگولف با بیان اینکه ارتباطات ماهواره ای بخش مهمی از اقتصاد روسیه را به خود اختصاص داده و این ارتباطات از وزارت مخابرات کشور جدا و زیر نظر آژانس فضایی روسیه اداره می شود تاکید کرد: وزارت مخابرات مشتری اصلی و سفارش دهنده همه ماهواره ها و ارتباطات ماهواره ای است.
وی ادامه داد: اخیرا اقدامات زیادی در زمینه منظومه های مخابراتی در روسیه در حال انجام است و چهار ماهواره مخابراتی در حال ساخت داریم که اولین آنها در تابستان امسال به فضاپرتاب خواهد شد و بعد از آن تا سال 2015 با فاصله های زمانی کوتاه سه ماهواره دیگر نیز به فضا خواهیم فرستاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh