تصویر ردپای ایستگاه فضایی و شاتل ناسا در آسمان شب

  • چهارشنبه, 25 اسفند 1389 ساعت 23:23
  • منتشرشده در رصد
  • خواندن 2577 دفعه

چرخش ایستگاه فضایی بین المللی شاتل فضایی دیسکاوری به دور زمین از خود ردپایی به جا می گذارد، این اثری است که هفته گذشته توسط عکاسی نجومی به زیبایی به ثبت رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، تا به حال برای بسیاری از افراد پیش آمده که شاهد عبور سریع ستاره ای از میان آسمان بوده اند، اما نام آن را نمی دانسته اند مانند این دو رد درخشان که در اثر عبور اجرامی نورانی در آسمان به جا مانده اند، با این تفاوت که این دو ستاره نیستند، بلکه اجرام دست ساز بشر هستند.

آنچه در این تصویر دیده می شود فضاپیمایی است که در مدار پایین زمین در حرکت بوده و نور خورشید را در حالی که هر 90 دقیقه یک بار به دور زمین می گردد، باز می تاباند.

خط درخشان بالایی ایستگاه فضایی بین المللی و خط ممتد و درخشان پائینی شاتل فضایی ناسا دو ساعت پس از جدا شدن از ایستگاه است که با فاصله ای کم از یکدیگر در روزی که شاتل دیسکاوری برای آخرین بار از ایستگاه فضایی بین المللی جدا شد، در آسمان نسبتا تاریک دیده می شوند. با تغییر پیدا کردن جهت و زاویه حرکت این دو جرم، درخشندگی بازتاب نور خورشید بر روی آنها گاه به صورت ناگهانی تغییر پیدا می کند.

منبع دیگری که می تواند در آسمان درخشش قابل توجهی را به وجود آورد، ماهواره ارتباطاتی "ایریدیوم" است که قدرت بازتاب آن به اندازه ای شدید است می تواند از دیگر اجرام آسمانی درخشانتر به نظر می آید.

بر اساس گزارش ناسا، این تصویر هفته گذشته از مسیر حرکت دو جرم غیر طبیعی و دست ساز بشر به ثبت رسیده است، در آن زمان شاتل دیسکاوری به تازگی از ایستگاه فضایی جدا شده بوده است. در کنار رد پای این دو جرم غیر کیهانی، می توان صور فلکی مختلف از قبیل خرس بزرگ و شیر را مشاهده کرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

محتوای بیشتر در این بخش: پندهای رصدی »

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh