بامداد فردا، هم‌نشینی ماه و ۲ سیاره زیبا در آسمان ایران


مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از همنشینی ماه، سیارات کیوان و بهرام در بامداد یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ خبر داد.

مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با

خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوینگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره رویداد نجومی که در بامداد یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ در آسمان رخ می‌دهد، اظهار کرد: افراد در این تاریخ می‌توانند همنشینی ماه و سیارات کیوان (زحل) و بهرام (مریخ) را مشاهد کنند.

وی درباره زمان دقیق همنشینی ماه و سیارات کیوان و بهرام بیان کرد: این اجرام در بامداد یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ در آسمان طلوع می‌کنند؛ بنابراین علاقمندان برای مشاهده آنها باید پس از ساعت ۲ بامداد این روز به افق جنوب شرقی آسمان نگاه کنند.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: سیاره کیوان با رنگ متمایل به زرد در ۲ درجه‌ای پایین‌تر از ماه قرار دارد و یک درجه پایین‌تر از این سیاره (در ۳ درجه‌ای جنوب ماه)  سیاره سرخ رنگ بهرام واقع شده است.

عتیقی تاکید کرد: ماه به همراه سیارات کیوان و بهرام در صورت فلکی کمان (قوس) قرار دارند و پس زمینه این صورت فلکی بازویی از کهکشان راه شیری است.

سیاره کیوان در شبانگاه سه شنبه ۱۴ فروردین ۹۷ در اوج مداری خود نسبت به خورشید قرار گرفت و در روز یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ نیز ماه به اوج زمینی خود می‌رسد که ۴۰۴ هزار کیلومتر با زمین فاصله دارد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره وضعیت ماه در روز یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ گفت: ماه در این روز به وضعیت تربیع آخر هم می‌رسد؛ لازم به ذکر است که ماه قمر زمین است و سیارات بهرام و کیوان هر یک به ترتیب ۲ و  ۵۳ قمر تایید شده دارند.

عتیقی اظهار کرد: صورت فلکی کمان در زمینه یکی از بازو‌های کهکشان راه شیری قرار گرفته است، بنابراین اگر با تلسکوپ‌های کوچک آماتوری به این صورت فلکی نگاه کنیم اجرام غیرستاره‌‌ای زیبای زیادی همچون M۸ و M۲۰ (سحابی‌های مردابی و سه تکه) مشاهده می‌شوند.

وی بیان کرد: همنشینی ماه، سیارات کیوان و بهرام در بامداد یکشنبه ۱۹ فروردین ۹۷ سوژه جذابی برای عکاسان نجومی است.

عتیقی یادآور شد: در هیئت (نجوم) قدیم به سیاره برجیس (مشتری)، سعداکبر (نیکی بزرگ) و به سیاره کیوان، نحس اکبر (شوم بزرگ) می‌گفتند؛ همچنین سیاره سرخ رنگ بهرام را با توجه به رنگ قرمز آن منشا خونریزی می‌دانستند.

حضرت مولانا در پایان دفتر پنجم مثنوی می فرماید:
گر چه در تاثیر نحس آمد زحل
دقت فکر آید از وی در عمل
حرفه مریخ اگر خونریزی است
او زبون شارق تبریزی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh