کشف راز تابش اشعه ایکس دنباله دارها


توضیحات بیشتر خبر منتشر شده در کانال تلگرامی انجمن:

هر چند اشعه ایکس از اجسام بسیار داغ تابش میکند اما سوال اینجاست که دنباله دارها اجسام منجمدی هستند چرا

تابش اشعه ایکس دارند!؟

دانشمندان 15 انستیتو در اروپا که توسط دانشگاه آکسفورد در انگلستان رهبری می شوند، بر روی این موضوع کار کردند و در پاریس با ایجاد شرایط آزمایشگاهی و تاباندن لیزر به فویل پلاستیکی، پاسخ را دریافتند! و نهایتا موفق به حل این مضوع شدند. آنها با قابلیت لیزر LULI از بر هم کنش باد خورشیدی و دنباله دارها آگاهی یافتند. هنگامی که دنباله دارها درون سامانه خورشیدی طی مسیر میکنند، آنها با تابش خورشیدی، میدان مغناطیسی خورشید و باد خورشیدی بر هم کنش دارند و این موضوع در برخی موارد عاملی برای ایجاد اتمسفر و یا همان دم دنباله دار می گردد. این تابش در جهت قرار گیری دنباله دار به سمت خورشید و در جایی که باد خورشیدی به اتمسفر دنباله دار برخورد می کند و شوک دماغه ای در دنباله دار را ایجاد می نماید، تولید می شود؛ جایی که الکترونها داغ پاسخی برای انتشار تابشX در میدان مغناطیسی ایجاد شده هستند و در حقیقت ‌اجرام متحرک در محیط پلاسمایی مغناطیس شده پذیرای الکترونهای گرم شده هستند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh