همراهی غزال تیز پای سامانه خورشیدی با ملکه آسمان

مسير : » » » همراهی غزال تیز پای سامانه خورشیدی با ملکه آسمان همراهی غزال تیز پای سامانه خورشیدی با ملکه آسمان
شنبه 12 اسفند 1396 - 23:33 | شاخه : | منبع : | 8 بازدید | 0 دیدگاه
همراهی غزال تیز پای سامانه خورشیدی با ملکه آسمان

تهران-ایرنا- مدیرانجمن نجوم آماتوری ایران گفت: فردا یکشنبه 13 اسفند فرصت مغتنمی است که همراهی سیاره تیر یا همان غزال تیز پای سامانه خورشیدی را با ملکه آسمان سیاره ناهید پس از غروب خورشید در افق غرب مشاهده کرد.

مهندس مسعود عتیقی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: سیاره تیر ساعت 9:30 صبح فردا یکشنبه حدود یک درجه با سیاره ناهید جدایی زاوایه ای دارد و بنابراین در غروب این روز فرصت مغتنمی است که همراهی این دو جرم را در آسمان شامگاهی و در افق غرب مشاهده کرد؛ این همنشینی در سراسر ایران قابل مشاهده است.
وی ادامه داد: ویژگی این همنشینی آن است که سیاره های تیر و ناهید هر دو از اجرام داخلی سامانه خورشیدی هستند و نسبت به زمین به خورشید نزدیکترند؛ از سوی دیگر علاقمندان در طول سال با توجه به ارتفاع کم سیاره تیر از افق و درخشش ناچیز آن کمتر فرصتی برای شناسایی و رصد این سیاره می یابند.
عتیقی افزود: غروب یکشنبه 13 اسفند 96 فرصت مغتنمی است که عموم مردم به ویژه آماتورهای ستاره شناسی با چشم غیر مسلح همراهی سیاره تیر را با سیاره ناهید که بسیار درخشان است، مشاهده کنند و با دوربین های عکاسی در تلفیق با بناهای تاریخی و عوارض طبیعی هر منطقه همچون کوه یا جنگل این همنشینی را ثبت کنند.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: بدیهی است از درون تلسکوپ این اجرام جلوه بسیار زیباتری داشته و به وِیژه سیاره ناهید همچون کره ماه دارای اهله (فازهای مختلف) می باشد که از درون چشمی تلسکوپ و یا دوربین های دو چشمی نجومی دیده خواهد شد. جرم کم نورتر سمت راست سیاره درخشان ناهید همان سیاره تیر است.
عتیقی گفت: این همنشینی در صورت فلکی ماهی (حوت) رخ می دهد و به علت عدم طلوع ماه در لحظه غروب خورشید در روز یکشنبه فرصت خوبی برای عکاسی با تله های قوی، لنزهای میدان دید باز و یا تلسکوپ وجود دارد.
عتیقی خاطر نشان کرد: تیر و ناهید، قمری به دور خود ندارند و سیاره تیر فاقد جو است اما برعکس سیاره ناهید ضمن دارا بودن جو فشرده با ابرهای بسیار ضخیم بطور کامل احاطه شده است و به همین دلیل درخشش بالایی دارد. فشار در سطح سیاره ناهید 92 برابر فشار در سطح زمین است و باران های اسیدی در ناهید همراه با آذرخش (رعد و برق) است.
وی در مورد سیاره ناهید نیز گفت: ناهید نزدیک ترین سیاره به زمین است و گاهی اوقات عبور سیاره های تیر و ناهید از جلوی خورشید توسط ناظر زمینی رصد می شود که به آن گذر می گویند. سیاره ناهید بعد از 122 سال در سال 1383 از جلوی خورشید عبور کرد و آخرین بار در سال 1391 (هشت سال بعد) این عبور را تجربه نمودیم و تا سال 1495 خورشیدی عبور دیگری نیز نخواهد داشت.
عتیقی ادامه داد: سیاره تیر نیز در سال 1382 از جلوی خورشید عبور کرد و اولین پخش زنده رویدادهای نجومی از تلویزیون ایران با همکاری شبکه بین المللی خبر با همراهی کارشناسان انجمن نجوم آماتوری ایران میسر شد. دوشنبه 20 اردیبهشت 95 آخرین باری بود که این سیاره از مقابل مهرتابان عبور کرد و تا نیمه این گذر را در کشور شاهد بودیم . گذر بعدی سیاره تیر دو سال دیگر است که متاسفانه در ایران قابل مشاهده نخواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تاکید کرد که علاقمندان می توانند عکس های نجومی خود از این همنشینی را به وبگاه و کانال تلگرامی این انجمن ( iranastronomy@ ) ارسال کنند.

منبع :

اشتراک گذاری در:

بیشتر بخوانید

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری