گزارش شب رصدی صوفی آباد

به نظر این بار هم من اولین کسی هستم که قراره قلم به دست بگیرم و گزارش شب رصدی را بنویسم.

بسم الله الرحمن الرحیم

بر خلاف برنامه های رصدی گذشته تقریبا در مراحل مقدماتی این شب رصدی چیزی به عهده بنده نبود و شاید برای همین بتوان گفت که در  این سفر از این جنبه،کمترین مشکلات را داشتیم.

 

کانون نجوم زاوش- صوفی آباد- تابستان 94

 

تا جاییکه من مطلع شدم  تعداد ثبت نامی ها به سرعت بالا رفت طوریکه که بعضی از دوستان نتوانستند ثبت نام کنند.

یکی از قوانینی که هیچ وقت نقض نشده و به نظر میاد قرار هم نیست نقض بشود قانون تاخیر در حرکت است. اینبار ساعت 15:30 حرکت ما به طرف صوفی آباد آغاز شد. جا دارد به این طریق از تمامی شرکت کنندگان ، بخصوص مهمان های برنامه معذرت خواهی کنم.

حرکت آغاز شد. و به مرور جو سنگین و ابتدایی کنار رفت و سر بحث ها باز شد. در راه یکی دو بار برای تهیه مایحتاج لازم برای شب رصدی اتوبوس نگه داشت.

کانون نجوم زاوش- صوفی آباد- تابستان 94

بچه ها خلاقیت بخرج دادن و برنامه پانتومیم را در همین مسیر رفت برگزار کردن که باعث شد مسیر خیلی کوتاهتر بنظر برسد.

در مسیر صوفی آباد از کنار ده نمک هم گذشتیم. بعد از کمی پرس و جو بالاخره مکان مورد نظر را پیدا کردیم.

 صوفی‌آباد

صوفی‌آباد یکی از روستاهای شهرستان سرخه در استان سمنان ایران است. این روستا در ۲۰ کیلومتری جنوب باختری شهر سمنان و در ۱۱ کیلومتری شرق سرخه در دهستان لاسگرد در شهرستان سرخه جای گرفته است.

علاء الدوله

احمد بن محمد بن احمد البیابانکی سمنانی را از لحاظ مقام دینی به لقب رکن الدین و به مناسبت خدمات جوانی اش در دستگاه دیوانی، به علاء الدوله ملقب ساخته اند. بنای آرامگاه به دستور عمادالدین(جمال الدین) عبدالوهاب وزیر سلطان محمد خدابنده از خشت خام بنا گردیده و شیخ خانقاهی بر آن افزود. بنای آرامگاه و خانقاه این عارف مشهور بازمانده معماری اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری است. ساختمان مفصل آرامگاه شامل دو قسمت است، قسمت اصلی بنا مربع شکل است و در گذشته گنبد عظیمی بر روی آن قرار داشته که در حال حاضر تنها یک فیلپوش زاویه جنوب غربی مقصوره آن باقی مانده است. قسمت دوم ایوان رفیع و بلند آرامگاه است که رو به مشرق است. مزار شیخ در بیرون ایوان واقع شده است. آرامگاه شیخ علاءالدوله سمنانی در روستای صوفی آباد، واقع است. اين بنا به شماره 320 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

صوفی آباد

صوفی آباد نام روستایی است در نزدیکی سمنان که با تهران ۲۲۸ و با سمنان ۲۲ کیلومتر فاصله دارد و تمام راه به جز ۷ کیلومتر پایانی، که شوسه ی خیلی مرتب و خوبی است، بزرگراه است.فقط حواستان باشد ۱۵ کیلومتر قبل سمنان و ۴-۵ کیلومتر بعد از سرخه  پمپ بنزینی در سمت چپ جاده است که آخرین محل برای خریداری آب و سایر ملزومات است درست بعد از پمپ بنزین و در سمت راست جاده راهی برای روستای صوفی آباد جدا میشود.

نقشه- موقعیت صوفی آباد نسبت به تهران و سمنان

نقشه- موقعیت صوفی آباد نسبت به تهران و سمنان

نقشه- موقعیت صوفی آباد نسبت به سمنان

نقشه- موقعیت صوفی آباد نسبت به  سمنان

رصدگاه صوفی آباد

هوای منطقه به دلیل بیابانی بودن در روزهای تابستانی بسیار گرم و در شب خنک است و در عوض در زمستان روزهای خنک و شبهای پرسوزی دارد که البته اگر زمین پوشیده از برف هم باشد اوضاع خیلی وخیم تر میشود اما حتی در تابستان نیز گول گرما را نخورید و لباس گرم یادتان نرود چون تقریبا همیشه بادی در منطقه میوزد و به همین دلیل گرد و غبار کمی زیاد است.
حد قدرآسمان منطقه حدود ۵٫۸ است که اگر قصد تمرین برای ماراتن مسیه یا رقابت صوفی را دارید مکان خوبی است و باعث میشود با شرایط سختتری هماهنگ شوید چون معمولا آسمان مناطق رصدی انتخاب شده برای مسابقات تاریکتر است.
از طرفی افقها نیز از تمامی جهات تقریبا باز است… از جنوب غبار بین ۱۰ تا ۱۵ درجه را پوشانده و از غرب نیز ۳ درجه ای کوه دارید از شرق تا شمال را نور سمنان فرا گرفته و ۱۵ درجه بالای افق آمده و حتی چراغهای ریز شهر دیده میشود که برای عکاسی چیز بدی نیست.
اگر برای عکاسی به منطقه میروید حتما یادتان باشد که لنز واید به همراه داشته باشید و سمت جنوب را خوب بگردید چون تک درختها و نهرها و پا قنات ها ی زیبایی در منطقه است که برای عکاسی خیلی جالبندمحل رصد به لحاظ زیبایی و دار و درخت نسبت به ده نمک و قصر بهرام آباد تر به نظر می رسید ولی با این تفاوت که محوطه آن یک محوطه باز بود. خوبی کاروانسراهایی مثل ده نمک و قصر بهرام این بود که با بستن یک در می توانستید مطمئن شوید که از امنیت لازم برخوردار هستید.

البته در این روستا ما سگ و یا حیوان مزاحمی ندیدیم ولی در روستای ده نمک تعداد این حیوانات زیاد بودن که اگر قرار بود ده نمک هم مثل اینجا محوطه باز باشد ، مطمئنا کار رصد خیلی سخت میشد. این را از این جهت می نویسم که اگر قرار است در ماه های سرد برای رصد به این منطقه بروید حتما این مورد را چک کنید.

خوشبختانه به غیر از ما گروهی دیگر در آنجا نبود و به اندازه کافی اتاق و حجره وجود داشت که بتوان در آن وسایل را قرار داد.

بعد از پیاده شدن از اتوبوس وسایل را به یک انتقال دادیم. تعدادی از دوستان به قسمتی پشتی ساختمان رفته و وسایل رصد را آماده میکردن و تعدادی نیز زحمت تهیه و آماده سازی شام را به عهده گرفتند.

حدود یک ساعتی آماده شدن شام طول کشید که در این فرصت، دوستان با ابزار موجود گشت و گذاری اجمالی در آسمان انجام دادند.

از اتفاقات جالب و تلخی که در این شب افتاد، یک عقرب زرد یکی از رصدگران را نیش زد. بیچاره خیلی اصرار داشت که نیش عقرب بوده ولی دوستان اصرار داشتند که پشه بوده تا اینکه عقرب مورد نظر دستگیر و جرم خودش اعتراف کرد. خلاصه اینکه زنگ زدیم اورژانس و حدود 15 دقیقه بعد اورژانس رسید و مشکل سرپایی حل شد و خداروشکر اتفاق بدی نیافتاد. و تا آخر رصد به دوستمون لقب اسکورپیون داده میشد. و قرار شد تا آخر رصد دیگر کسی صورت فلکی عقرب را رصد نکند و یا حداقل داد نزند عقرب عقرب :)

به نظرم برای شب های رصدی همراه داشتن یک بسته کمک های اولیه لازم و ضروریه. این بار به خیر گذشت ...

از نظر نکته اخلاقی این داستان هم ما یاد گرفتیم که دیوار عقرب داره و عقرب هم نیش داره. حتی اگر عقرب زرد و کوچولو باشه

برای همین اگر جایی غریبه رفتید حتما به این نکته را قبل از اینکه به دیوار تکیه بدهید توجه کنید که شاید قبل از شما موجودی در آنجا باشد.

بعد از شام باز دوستان سراغ ابزارهای رصدی خودشان رفتند و بصورت گروهی اجرامی را میگرفتند. در اینجا باید از خانم رمضانی که تشکر ویژه کنیم که در همه برنامه ها با تسلطی که به صورت فلکی ها و اجرام موجود دارند این کار را به نحو احسن انجام می دهند

 

اواسط برنامه هم توسط آقای ولی یاری آموزش اجمالی در مورد آسمان شب و صورت فلکی های تابستانی و نحوه تشخیص این صورت فلکی ها داده شد.

از دیگر اتفاقات جالب دیگر این شب وجود دو مهمان گرانقدر (بازم مثل همیشه اسمشان یادم نیست) با یک تلسکوپ شکستی 4.5 اینچ بود. برای اولین بار من از این نوع ابزار رصدی استفاده کردم که به نظرم بسیار جالب بود . مثلا تصویری که من از سیاره زحل در این ابزار دیدم بسیار زیباتر و دقیق تر ابزارهای دیگری بود که تا بحال داشتم از جمله دوچشمی و تلسکوپ نیوتنی. حضور این دو دوست و بحث های علمی که بین ما بوجود آمد برای شخص بنده بسیار مفید بود.

آقای زارعی هم دوربین دیجیتال Nikon که تازه خریده بود همراهش برای رصد آورده بود. برعکس شب های رصدی قبل که فقط رصد میکرد تقریبا در کل شب فقط در حال عکاسی بود(ندید بدید :) و عکس هایی زیبایی در این شب گرفت که انشالله به زودی در سایت قرار خواهد گرفت. کلی هم از خودمون خلاقیت درکردیم که وقتی عکس های آن را ببینید متوجه می شوید. تاکید میکنم که اینها فتوشاپ و .... نیست و شما با یک دوربین و کمی خلاقیت می توانید شب رصدی تان را تبدیل به یک شب خاطره انگیز نمایید

کانون نجوم زاوش- صوفی آباد- تابستان 94

نوشتن زاوش با لیزر بر روی درخت به همراه خوشه پروین در بالای درخت

یه چیزی که الان به ذهنم رسید(کاش اونجا به ذهنم رسیده بود تا تست کنم) شاید بشه با این روش (باز نگه داشتن شاتر) عکسبرداری عکس های آموزشی از صورت فلکی ها ساخت مشابه کاری که با خوشه پروین در عکس بالا شده. خوبی این روش اینه که دقیقا روی تصویر واقعی آسمان و ستارگان است

کانون نجوم زاوش- صوفی آباد- تابستان 94

کانون نجوم زاوش- صوفی آباد- تابستان 94

برای دیدن عکس بزرگتر روی عکس کلیک کنید

 

اواخر شب و نزدیکای اذان صبح یک شب شعر کوچولوی خودجوش هم برگزار شد. شاید جالب باشه بدونید خیلی از دوستان ذوق ادبی خوبی دارند و شعرهای زیبایی هم سروده اند. که تو این شب یه چندتایی از این شعرها خونده شد.

در پایان از کلیه دوستانی که در این رصد زحمت کشیدند تا ما راحت تر رصد کنیم تشکر میکنم بخصوصوص آقایان ولی یاری ، صادق زاده ، زارعی، ابراهیمی و کاشف زاده  و خانم رمضانی

از کلیه دوستانی که در این برنامه شرکت کردن و باعث شدن تا خاطره این شب به خوشی در یادمان ثبت شود نیز تشکر میکنم

بطور خلاصه و به عنوان نتیجه گیری شخصی از این رصد، به نظرم، ده نمک از این صوفی آباد بهتر باشد هم به لحاظ نورهای مزاحم و هم به لحاظ امنیت و هم به لحاظ فاصله از تهران.

از تمام دوستانی که  در این برنامه عکس انداختن خواهشمندیم یک نسخه از عکس ها را هم به ما بدهند تا هم در آرشیو و هم در گالری سایت قرار دهیم. تا عکس های شما برسد من چند عکس از اینترنت و تجربه رصدهای دیگر قرار می دهم

اسامی دوستان شرکت کننده در این رصد در جدول زیر آمده است:

ردیف

نام نام خانوادگی

ردیف

نام نام خانوادگی

1

زیبا نوروزی

23

لیلا جعفر پور لشگام

2

امین رضایی گیل کلایه

24

ایلیا یعقوبی

3

محمد مرادی

25

انیسه جعفر پور

4

زهرا آورنده

26

شقایق سادات شمسی

5

روزبه عبادی

27

دینا  سادات شمسی

6

سمیه محمودی جعفر لو

28

بهزاد مهرزاد ثمرین

7

سهیل ادمی

29

علیرضا ولی یاری

8

مهتاب ادمی

30

حسن  ولی یاری

9

رامین عضدی

31

حسین  ولی یاری

10

میلاد یزدان نژاد

32

ابوالفضل ادبی

11

شبنم کبیری

33

حسین زارعی

12

اسما فتح الهی

34

رامین کاشف زاده

13

علی مجیدی فر

35

عباس صادق زاده

14

بهرام ابراهیمی ثمرین

36

سمیرا جلایری

15

مریم خانمحمدی

37

محمد حسین حمیدیان

16

یاشار روزبهانی

38

پیمان الوند

17

مرجان حبیبی

39

مهدی بهمنی

18

طاهره رمضانی

40

مصطفی جعفرپور

19

مریم صالحی

41

زهرا شاکری فشتمی

20

فرهاد نمرودی

42

ساجده حمیدیان

21

مجتبی مجرد

43

اصغر مقیمی

22

رضوان جعفر پور

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh