روز جهانی نجوم در سال 93

منجمان آماتور در سراسر دنیا هر ساله در هفته و روز نجوم گرد هم می‌آيند تا مردم را نیز در  دیدن زیبایی‌های آسمان شریک کنند تا این لذت همگانی شود. هر ساله نزدیک‌ترین روز پایانی هفته میلادی از اواسط ماه آوریل تا اواسط ماه می (اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت)، که ماه در حالت تربیع اول باشد به عنوان روز جهانی نجوم انتخاب می‌شود. هفته‌ی جهانی نجوم نیز از یکشنبه تا یک‌شنبه زمانی است که ماه در حالت مناسب قرار داشته باشد. به همین مناسبت روز نجوم ۹۳ در جهان شنبه 20 اردیبهشت انتخاب شده است و درایران احتمالا گروه های مختلف نجومی دو روز مختلف جمعه  19 اردیبهشت و شنبه  20 اردیبهشت را انتخاب خواهند کرد. گروه‌های نجومی از سرتاسر کشور در این روز و در هفته‌ی نجوم برنامه‌های متنوعی برای برگزاری دارند.

 

کانون نجوم زاوش نیز در صدد است برنامه های نجومی متنوعی را توسط اعضاء خود در این هفته برگزارکند .


وبدین منظور مکانهایی(بوستان بزرگ ولایت و  فرهنگسرای بهمن) در مناطق همجوار کانون انتخاب گردیده تا برنامه در آنجا برگزار گردد.

برنامه‌هایی که برای این روز وهفته جهانی نجوم در نظر گرفته شده است شامل رصد آسمان شب ، گفتگوی نجومی ، پخش اسلاید ها و فیلم های نجومی ، ساخت ساعت آفتابی ونقاشی نجومی  برای کودکان و نوجوانان، برنامه کتاب خوانی برای نوجوانان، توضیع بروشور های علمی -  نجومی و غرفه‌های آموزشی مختلفاست. در طول مدت این برنامه هم ‌ابزارهایی برای رصد خورشید در روز و رصد ماه و برخی سیارات منظومه‌ی شمسی در شب، در محوطه محل برگزاری برنامه  قرار دارد.

رئوس برنامه ها و مکان های اجرای برنامه هفته نجوم  کانون نجوم زاوش.

ردیف

زمان اجرای برنامه

ساعت اجرا

نوع برنامه

محل اجرا

1

یکشنبه مورخ 14/2/93

ساعت: 17:30 الی 21

شامگاه رصدی

فرهنگسرای بهمن

2

پنجشنبه مورخ 18/2/93

ساعت: 17:30 الی 21

غرفه نجوم جهت استقرار کانون و اعضاء آن (برنامه اصلی)

بوستان بزرگ ولایت

3

جمعه مورخ 19/2/93

ساعت: 17:30 الی 21

غرفه نجوم جهت استقرار کانون و اعضاء آن (برنامه اصلی)

بوستان بزرگ ولایت

4

شنبه مورخ 20/2/93

ساعت: 17:30 الی 21

غرفه نجوم جهت استقرار کانون و اعضاء آن (برنامه اصلی)

فرهنگسرای بهمن

5

یکشنبه مورخ 21/2/93

ساعت: 17:30 الی 21

شامگاه رصدی , غرفه نجوم جهت استقرار کانون و اعضاء آن (برنامه اصلی)

فرهنگسرای بهمن

برنامه‌های روز جهانی نجوم برای عموم شرکت‌کنندگان آزاد و رایگان است.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
ولی یاری

از اهالی سر به هوای نجوم زاوش

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh