اسپیس ایکس می‌خواهد تمام پیشران‌های Falcon Heavy را فرود بیاورد

زمان زیادی تا پرتاب موشک Falcon Heavy شرکت اسپیس ایکس باقی نمانده است. می‌دانستیم که شرکت اسپیس ایکس می‌خواهد پیشران‌های این موشک را فرود بیاورد. با این حال، از زمان معرفی موشک Falcon Heavy و برنامه ریزی اولیه برای پرتاب آن، چند سالی می‌گذرد.

ایلان ماسک، مالک شرکت فضایی اسپیس ایکس، تایید کرده است که برنامه‌ها برای فرود آوردن پیشران‌های موشک Falcon Heavy هنوز سر جای خود است.
فرود آوردن Falcon Heavy چالش‌های جدیدی روبروی این شرکت قرار می‌دهد.

موشک Falcon Heavy سه پیشران دارد و ایلان ماسک می‌خواهد پس از پرتاب، هر سه پیشران را فرود بیاورند.

قرار است موشک Falcon Heavy در روز ششم فوریه یعنی دو روز دیگر پرتاب شود. دو پیشران کناری این موشک به مرکز پرتاب یعنی Cape Canaveral برمی‌گردند و آن‌جا فرود می‌آیند. در حالی که پیشران مرکزی در یک کشتی روی آب فرود خواهد آمد.

با اینکه اسپیس ایکس با فرود آوردن موشک‌ها غریبه نیست، ولی فرود آوردن Falcon Heavy چالش جدیدی روبروی این شرکت قرار می‌دهد. باید پیشران‌ها به دقت از یکدیگر جدا شوند؛ طوری که برخوردی به وجود نیاید. همین که به جای یک موشک، با سه موشک طرف هستیم، درصد خطا را بالا می‌برد.

برنامه‌های اسپیس ایکس برای موشک ‌Falcon Heavy به سال ۲۰۱۱ بازمی‌گردد و بالاخره قرار است به زودی شاهد پرتاب آن باشیم.

منبع:

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh