منابع آب روی مریخ به راحتی در دسترس هستند

نه تنها آب روی مریخ پیدا می‌شود، بلکه دسترسی به آن هم ظاهرا بسیار راحت است. این خبر را ناسا دیروز منتشر کرد. کشف آب و روش دسترسی آسان به آن، نه تنها منبعی مهم از آب آشامیدنی را در اختیار به فضانوردان می‌گذارد، بلکه به آن‌ها اجازه می‌دهد به تولید سوخت موشک بپردازند.

این ذخایر آب به صورت یخ هستند و پژوهشگران می‌توانند حتی با بررسی آن‌ها، اطلاعات بسیار بیشتری از یخ‌های زیرزمینی مریخ کشف کنند.

این کشف جدید به لطف مدارگرد اکتشافی مریخ یا همان Mars Reconnaissance Orbiter صورت گرفته است. این مدارگرد تونسته است هشت سایت را زیر سطح مریخ پیدا کند که ذخایر بزرگی از آب، در آن‌ها وجود دارند.

این ذخایر آب به صورت یخ هستند و پژوهشگران می‌توانند حتی با بررسی آن‌ها، اطلاعات بسیار بیشتری از یخ‌های زیرزمینی مریخ کشف کنند. محققان معتقد هستند که این یخ در ابتدا به صورت برف شکل گرفته است. با این حال، یخ‌های کشف شده‌ی فعلی روی مریخ، آب خالص هستند. البته یکی دو لایه یخ شامل غبار و صخره به اندازه‌ی حدود یک متر، روی این آب را پوشانده است.

نتایج این مطالعات جدید در شماره‌ی این هفته‌ی نشریه‌ی ساینس منتشر شده‌اند. «کالین داندس» (Colin Dundas)، پژوهشگر ارشد این پروژه، درباره‌ی مطالعات تیم‌اش گفته است: «زیر حدود یک سوم سطح مریخ، از یخ پوشانده شده است. این یخ‌ها اطلاعات مربوط به اتفاقات اخیر مریخ را در خود دارند.»

مدل‌هایی سه بعدی از یخ‌ها ساخته شده است که نه تنها به به کسب اطلاعات جدید از آن‌ها کمک می‌کند، بلکه به خوبی چگونگی استفاده از یخ‌ها را توسط ربات‌ها یا فضانوردها نشان می‌هد.

«شین بیرن» (Shane Byrne)، از محققان دانشگاه Arizona Lunar در این باره گفته است: «فضانوردان می‌توانند با یک بیل و سطل به مریخ بروند و تمام آب مورد نیاز خود را در اختیار داشته باشند.»

منبع:

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh