پیشران‌های پشتیبان وویجر وان پس از چهار دهه روشن شدند

پیشران‌های پشتیبان وویجر وان پس از چهار دهه روشن شدند

فضاپیمای «وویجر وان» (Voyager 1) نزدیک به ۴۰ سال است که به سمت اعماق فضا در حال حرکت است. با این حال، کار ناسا هنوز هم با این فضاپیما تمام نشده است.

این سازمان فضایی می‌خواهد مطمئن شود که حداقل تا دو سه سال دیگر هم از وویجر وان اطلاعات دریافت می‌کند. ناسا پیشران‌های پشتیبان این کاوشگر فضایی را دوباره روشن کرده است. این پیشران‌ها آخرین بار در سال ۱۹۸۰ روشن شده بودند و ۳۷ سال از فعالیت آن‌ها می‌گذرد.
وویجر وان از ماه ژانویه‌ی سال آینده به طور کلی شروع به استفاده از پیشران‌های پشتیبانی خود خواهد کرد.

وویجر وان نیاز دارد تا هر از گاهی به سمت زمین بچرخد تا آنتن آن بتواند با سیاره‌ی ما ارتباط برقرار کند. پیشران‌های این فضاپیما در چند شتاب ۱۰ میلی‌ثانیه‌ای، سعی می‌کردند آن را به سمت زمین بچرخانند، اما بعد از چهار دهه فعالیت در فضا، پیشران‌های اصلی آن دیگر توانایی این کار را ندارند.

با توجه به اینکه نمی‌توان کسی را برای تعمیر این فضاپیما به ۱۳ میلیارد مایل دورتر از زمین فرستاد، ناسا در ابتدا متخصصان خود را جمع‌آوری کرد تا به دنبال راه حلی برای آن باشند. هفته‌ی گذشته ناسا پیشران‌های پشتیبان وویجر وان را با موفقیت آزمایش کرد و آن‌ها توانست به خوبی پیشران‌های اصلی، فضاپیما را بچرخانند.

وویجر وان از ماه ژانویه‌ی سال آینده به طور کلی شروع به استفاده از پیشران‌های پشتیبانی خود خواهد کرد تا بتوند برای زمان بیشتری به سمت زمین داده بفرستد. تیم ناسا می‌خواهد این تست‌ها را به زودی روی وویجر ۲ هم انجام دهد.

منبع:

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh