ناسا یک فیجت اسپینر به فضا فرستاد

  • شنبه, 22 مهر 1396 ساعت 18:57
  • منتشرشده در اخبارنجوم
  • بازدید 118 بار
ناسا یک فیجت اسپینر به فضا فرستاد در حرکتی جالب، ناسا یک فیجت اسپینر به فضا فرستاده است و به لطف این اسباب بازی، فضانوردان توانسته‌اند ویدیوی جالبی بسازند. «رندی برزنیک»، فضانورد ناسا، دیروز ویدیویی از خود و تعدادی از همکارانش منتشر کرد که یک را در ایستگاه بین‌المللی فضایی آزمایش می‌کردند.

برای چرخاندن اسپینر در فضا، درست مثل کاری که روی زمین می‌کنیم، فضانورد وسط آن را با دست می‌گیرد و قسمت بیرونی اسپینر را می‌چرخاند. می‌توانیم ببینیم که اسپینر در محیط ایستگاه فضایی که جاذبه‌ی کمی دارد، به دور خود هم می‌چرخد و ظاهرا هم نمی‌خواهد بایستد. ویدیو زمانی جالب می‌شود که خود فضانوردان هم شروع به چرخیدن با اسپینرها می‌کنند.

در توضیح این ویدیو، رندی برزنیک نوشته است: «قرار دادن فیجت اسپینر در محیطی با جاذبه‌ی کم و به صورت شناور، کاری می‌کند تا سرعت مرکز حلقه و اسپینر بیرونی یکسان شود و در نتیجه، کل اسپینر به عنوان یک واحد شروع به چرخیدن می‌کند.»

تابستان امسال بود که «دن هیوت»، سخنگوی ناسا، گفته که می‌خواهند برای تست این که آیا یک فیجت اسپینر در فضا تا ابد می‌چرخد یا نه، این اسباب بازی را به ایستگاه فضایی بفرستند و خوشحالیم که به قول‌شان عمل کرده‌اند.

می‌توانید ویدیوی منتشر شده از چرخیدن فیجت اسپینر در ایستگاه فضایی را در پایین ببینید.

[{"src":"\/\/www.digikala.com\/mag\/wp-content\/uploads\/2017\/10\/Fidget-spinner-spinning-in-space.mp4","type":"video\/mp4"}]

منبع:

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری