لذت تماشای سیاره شگفت انگیز کیوان


نگاهی به وضعیت رصد "سیاره زحل" طی یک ماه آینده

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران توضیحاتی را در خصوص وضعیت رصد سیاره زحل طی یک ماه آینده در آسمان شب

داد.

مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت و گو با خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوینگروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص وضعیت سیاره کیوان (زحل) اظهار کرد: این سیاره ششمین سیاره نسبت به خورشید و دومین سیاره بزرگ منظومه خورشیدی محسوب می‌شود.

 

وی بیان کرد: شعاع سیاره زحل حدود ۵۷ هزار کیلومتر است و هر ۲۹ سال یکبار به دور خورشید و هر ۱۰ ساعت و ۳۹ دقیقه یکبار نیز به دور خود می‌چرخد.

 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تعداد قمرهای سیاره زحل را ۶۲ عدد دانست و افزود: بزرگترین قمر این سیاره «تیتان» نام دارد که قطر آن حدود ۵ هزار و ۱۲۰ کیلومتر است تیتان دومین قمر بزرگ خانواده خورشید به شمار می‌آید که احتمال حیات در این قمر نیز وجود دارد.

 

عتیقی تاکید کرد: سیاره زحل به طور میانگین ۱.۴ کیلومتر با خورشید فاصله دارد بیشتر حجم این سیاره را هیدروژن و درصد کمی از آن را گاز هلیوم تشکیل داده است سیاره زحل ۲ برابر انرژی دریافتی از خورشید را تولید می‌کند و با وجود اینکه یک سیاره گازی است، اما هسته سنگی دارد.

 

وی تصریح کرد: با وجود دمای بسیار بالای هسته سیاره زحل در لایه‌های بالایی جوی این سیاره دما به ۱۸۰ درجه زیر صفر می‌رسد این سیاره در نیمه شب شب‌های پیش رو (حدود یک ماه آینده) در جنوب آسمان قرار داشته و با رنگ متمایل به زرد در بین صورت‌های فلکی کژدم و کمان (عقرب و قوس) واقع شده است.

 

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: طی سال‌های اولیه قرن بیستم دم مار از صورت فلکی مارگیر وارد منطقه البروج شده و در اوایل قرن بیستم این ناحیه به صور فلکی دوازده گانه منطقه البروج اضافه شده و به عنوان سیزدهمین صورت فلکی شناخته می‌شود.

 

عتیقی گفت: سیاره زحل از درون تلسکوپ با حلقه‌های زیبای خود خودنمایی می‌کند و به همین دلیل به عنوان زیباترین سیاره محسوب می‌شود هر چند سیاره برجیس (مشتری) دارای حلقه است، اما نسبت بازتاب حلقه‌های این سیاره بسیار پایین بوده و از درون تلسکوپ‌های زمینی قابل مشاهده نیست.

 

وی یادآور شد: سیاره کیوان نیز توسط فضاپیمای وویجر ۲ طی سال‌های پایانی قرن بیستم از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت و طی سالیان اخیر نیز فضاپیمای کاسینی به ملاقات این سیاره رفت و ضمن بررسی و مطالعه سیاره کیوان برای اولین بار یک دست ساخته بشر از این فضاپیما پرتاب شد و بر روی قمر تیتان فرود آمد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh