رصد خورشید گرفتگی توسط رصدخانه SDO ناسا


در 25 می 2017 ، رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا (SDO) ، در هنگام گذر ماه از مقابل خورشید موفق به رصد خورشیدگرفتگی ناقص در فضا شد. این گذر تقریبأ تا یک
ساعت بین 2:24 تا 3:17 بعد از ظهر به طول انجامید به گونه ای که تا 89 درصد خورشید توسط ماه از بخش فوقانی آن پوشیده شد. حلقه ی افق ماه از این نما کاملا قابل رؤیت است چرا که بدلیل عدم وجود اتمسفر در آن امکان انحراف نور خورشید وجود ندارد.

با اینکه لبه ی ماه در تصویر صاف و هموار بنظر میرسد اما درواقعیت اینطور نیست و برعکس کاملا ناهموار است . سطح ماه سخت، پوشیده شده از دهانه های آتشفشان، دره ها و کوههاست. اگر به تصویر خیلی ریز و دقیق شوید، میتوانید سطوح ناهموار بیرونی ماه را مشاهده کنید که از ویژگهای توپوگرافیکی آن میباشد.

کمی بعد در همین تابستان در 21 آگوست 2017 ، SDO شاهد یک گذر قمری دیگری خواهد بود اما ماه اینبار تنها قسمتی از خورشید را خواهد پوشاند. با این وجود در همان روز یک کسوف کلی از زمین قابل رؤیت خواهد بود. یک خورشید گرفتگی کامل که در آن ماه کاملا خورشید را تیره و تار میکند بطوری که ایالت متحده را بصورت نواری به عرض 70 مایل که از Oregon تا کارولینای جنوبی کشیده میشود ،طی میکند. در باقی قسمتهای آمریکای شمالی و حتی قسمتهایی از آمریکای جنوبی،آفریقا ،اروپا و آسیا خورشید گرفتگی ناقص قابل مشاهده است.

نواحی ناهموار و پستی بلندیهای ماه در اینکه از روی زمین در طول خورشید گرفتگی چه مشاهده کنیم بسیار تأثیرگذار است . تشعشعات خورشیدی به سمت دره های قمری در طول افق ماه ساطع میشوند که باعث تشکیل دانه های بیلی می گردند که نشانه ای از شروع و اتمام گرفت است.

سطح ماه سایه هم ایجاد میکند که به آن "نقطه تاریک" یا Umbra میگویند که بسرعت مسیر گرفت را می پیماید: گذر نور خورشید از میان دره ها و بدور کوهها، لبه هایی را به Umbra می افزاید.این لبه ها حتی بیشتر از زمانی که از بالای کوههای زمین همسان ماه میگذرند اثر پوشانندگی دارند. دانشمندان از این داده های گرفته شده از LRO () استفاده میکنند تا به نقشه ی مختصری از کسوفهای در شرف وقوع با جزئیات آن دسترسی یابند.این کار تفاوتهای شکلی ایجاد شده در نقطه تاریک را در طول زمان نشان میدهد که فقط یک بیضی ساده نیست بلکه یک چندگوشه بی قاعده است با لبه هایی به نسبت خمیده.

برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به کلیه کسوفهای پیش رو ،می توانید از   دیدن فرمایید.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh