ابرنواختری درخشان در کهکشان NGC 6946


ابرنواختری درخشان در "کهکشان Fireworks " NGC 6946 کشف شد!

در شب 14 ام می 2017 ، پاتریک ویگینز ،منجم آماتور در ایالت یوتا(Utah) ابرنواختری درخشان در کهکشان مارپیچی NGC 9646

در صورت فلکی ماکیان کشف کرد. در صورت تأیید 2017 eaw ، 10 امین ابرنواختر کشف شده در این کهکشان از قرن گذشته تا به امروز خواهد بود.

این سومین کشف ابرنواختری ویگینز بود .او با استفاده از مقایسه تصویر CCD گرفته شده در May 14.24 UT توسط تلسکوپ بازتابی اش با مشخصات 0.35-m f/5.5  در نزدیکی ایالت Erda ،Utah با یکی از تصاویری که چندین سال پیش و دیگری که در 12 ام می گرفته شده بود، این سوپرنوا را کشف کرد. در هیچ یک از تصاویر چیزی برای حدس وجود یک سوپرنوا به او کمک نمیکرد. برای اطمینان  از اینکه این جرم جدید آیا حرکت میکند یا خیر آنرا  بیش از یک ساعت مورد رصد قرار داد. شهابهای کم نور همانند ابرنواختر تغییر چهره می داده اند اما این مورد اصلا تغییری نمی کرد! ستاره شناس ایتالیایی جانلوکا ماسی ،روی شهابهای شناخته شده در همسایگی بررسیهایی انجام داد اما موردی لیست نشد. از آن لحظه به بعد اینطور بنظر رسید که یک نوع جدیدی از انفجار ستاره ای در آسمان شب داریم.

با امید به شانس و البته کوشش فراوان، ویگینز موفق به گرفتن این ستاره در طول اولین مرحله ی انفجارش شد. او قدر آن را +12.8 تخمین زد. دیگران نیز درخشانی این جرم را با قدر +12.6 تأیید کردند بطوری که حتی با تلسکوپی به اندازه 6 اینچ می توان آن را مشاهده نمود.

این ابرنواختر جدید در موقعیت زیر قرار دارد:

61″ west and 143″ north of the galaxy's nucleus at R.A. 20h34m 44.24s, Dec. +60° 11′ 35.9″

این جرم خیلی دور از دو ستاره درخشان مشابهی که در نقشه دیده می شود، نیست و با اینکه طیف آن همچنان مورد بررسی قرار دارد که آیا از نوع I  (نوعی از کوتوله سفید) می باشد یا از نوع II (یک ستاره پرچگال در حال انفجار و از هم پاشیدگی)، این کشف اخیر ویگینز AT 2017 eaw اینطور بنظر می رسد که به طور قطع به درخشش خود همچنان ادامه خواهد داد.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh