رویدادهای آسمانی نیمه دوم اردیبهشتانجمن نجوم آماتوری ایران » » اخبار » رویدادهای نجومی » رویدادهای آسمانی نیمه دوم اردیبهشت

.. " />

 يكشنبه 17 ارديبهشت 1396 | 10 شعبان 1438 | 7 مي 2017
مسير :
»
»
»
رویدادهای آسمانی نیمه دوم اردیبهشت

رویدادهای آسمانی نیمه دوم اردیبهشت
يكشنبه 17 ارديبهشت 1396 - 13:40 | شاخه : | منبع : | 89 بازدید | 0 دیدگاه
رویدادهای آسمانی نیمه دوم اردیبهشت

آسمان همواره آبستن حوادث مختلفی است که برخی از آنها برای آماتورهای این رشته و عکاسان نجومی مورد توجه وعلاقمندی است. ضمن پوزش از عدم انعکاس اخبار نجومی نیمه اول اردیبهشت ماه، توجه شما را به رخدادهای نیمه دوم به نقل از خبرگزاری رسمی کشور ایرنا جلب می نماید. سالیان متمادی است از سوی این مرکز کشوری و با هدف توسعه دانش آسمانی ستاره شناسی، همکاری صمیمانه ای با رسانه های دیداری، شنیداری، نوشتاری و مجازی رسمی و همچنین خبرگزاریهای رسمی کشور و از جمله ایرنا انجام می شود؛ امید است مقبول افتد.

تهران-ایرنا-مدیرانجمن نجوم آماتوری ایران گفت: درنیمه دوم اردیبهشت شاهد پدیده های آسمانی مختلفی از جمله هم نشینی ماه و مشتری، ماه بدر، هم نشینی کیوان و ماه و قرار گرفتن ماه در اوج زمینی خواهیم بود.

-        مهندس مسعود عتیقی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: ساعت 1:54 بامداد دوشنبه 18 اردیبهشت غول خانواده خورشیدی سیاره برجیس (مشتری) 2.1 درجه جنوب ماه خواهد بود که به این پدیده قران (هم نشینی) ماه و مشتری می گویند.

از آنجا که دانش اخترشناسی در ادبیات کشورمان ریشه دارد، در اشعار شاعران بنام از جمله حضرت مولانا، حافظ، نظامی و ... اشارات زیادی به مفاهیم و موضوعات نجومی شده است از جمله حضرت حافظ  می فرمایند:

گفتم که خواجه کی به سر حجله می رود

گفت آن زمان که مشتری و مه قِران کنند


- وی افزود: ساعت 2:13 دقیقه بامداد پنجشنبه 21 اردیبهشت ماه به وضعیت بدر یا همان ماه کامل خواهد رسید.

-          جمعه  22  اردیبهشت 21 دقیقه پس از نیمه شب ماه در اوج زمینی قرار می گیرد که 406 هزار و 212 کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت.
-  عتیقی خاطر نشان کرد: ساعت 3:37 دقیقه بامداد یکشنبه 24 اردیبهشت سیاره زیبا و حلقه برگردن کیوان (زحل) 3.1 درجه جنوب ماه خواهد بود

-          سه روز بعد یعنی چهارشنبه شب 27 اردیبهشت سیاره تیز پای خانواده خورشیدی ' سیاره تیر' ساعت 3:30 دقیقه پس از نیمه این شب به بیشترین کشیدگی غربی خود رسیده و 25.8 درجه با مهر تابان جدایی خواهد داشت و بهترین شرایط رصد این جرم در بامداد پنجشنبه 28 اردیبهشت خواهد بود.
-  به گفته مدیر انجمن نجوم آماتوری، جمعه 29 اردیبهشت ساعت 5:03 دقیقه بامداد ماه به وضعیت تربیع آخر می رسد و در ساعت 6 صبح  این روز کره ماه به گره نزولی رسیده و به پایین صفحه مداری زمین می خزد و به این ترتیب وقایع آسمانی دومین ماه بهار 96 به پایان می رسد.

منبع :اشتراک گذاری در:
بیشتر بخوانید

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
نام:(اجباری)
رایانامه:(اجباری)
دیدگاه:

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh