پرتاب موشک بزرگ بعدی ناسا تاخیر خورد

پرتاب موشک بزرگ بعدی ناسا تاخیر خورد

گزارش‌های متعددی اخیرا از این موضوع گفته بودند که راکت بزرگ بعدی ناسا یعنی Space Launch System برای پرتاب در سال ۲۰۱۸ آماده نخواهد شد. پس از ماه‌ها گمانه‌زنی، این شایعه به واقعیت پیوسته است.

ناسا رسما اعلام کرده است که پرتاب موشک بعدی خودش را به سال ۲۰۱۹ موکول کرده است. برای اولین بار نیست که برنامه‌ی گشت و گذار انسان در فضا با تاخیر مواجه می‌شود؛ برنامه‌ای که طبق آن ناسا می‌خواهد فضانوردان را به اعماق فضا و مشخصا مریخ بفرستد.
ناسا وقت و پول کافی نخواهد داشت تا برنامه‌ی پرتاب موشک Space Launch System را در سال ۲۰۱۸ عملی کند.

تاخیر در پرتاب موشک از سوی «بیل گرستن‌مایر» (Bill Gerstenmaier) تایید شد؛ معاون ماموریت‌های اکتشافات انسانی سازمان ناسا. او طبق بیانیه‌ای بلند و بالا دلیل این تصمیم را شرح داده است. طبق اطلاعاتی که او ارایه داده، ناسا وقت و پول کافی نخواهد داشت تا برنامه‌ی پرتاب موشک Space Launch System را در سال ۲۰۱۸ عملی کند. مشکلات فنی دیگری هم مانع این پرتاب شده‌اند.

درحال حاضر ناسا مشغول آزمایش سه برنامه‌ی متفاوت برای آماده‌سازی و پشتیبانی از Space Launch System است. در کنار ساخت خود موشک، ناسا هم‌چنین یک کپسول که قرار است انسان‌ها را حمل کند، می‌سازد. تجهیزات زمینی مرکز فضایی کندی هم در فلوریدا باید ارتقا پیدا کند. گزارشی که ناسا منتشر کرده، می‌گوید که هیچ کدام از این سه برنامه، تا سال ۲۰۱۸ آماده نخواهند بود.

گرستن‌مایر گفته است که ناسا تاریخ مشخص پرتاب موشک را در شهریور ماه سال جاری اعلام خواهد کرد. قرار است اولین پرتاب Space Launch System بدون استفاده فضانوردان صورت بگیرد و انسان‌ها در بهترین حالت، در سال ۲۰۲۱ با استفاده از این موشک به فضا خواهند رفت.

منبع:

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh