شیرجه تاریخی فضاپیمای کاسینی میان حلقه‌های زحل

شیرجه تاریخی فضاپیمای کاسینی میان حلقه‌های زحل

سازمان «ناسا» (NASA) تایید کرد که فضاپیمای «کاسینی» (Cassini) توانسته با موفقیت به فاصله بین حلقه زحل و خود سیاره شیرجه بزند. این اولین باری است که یک سفینه از زمین می‌تواند اینقدر به سیاره زحل نزدیک شود و از حلقه‌ تشکیل شده از خاک و سنگ سیاره زحل عبور کند.

باید به این موضوع اشاره کنیم فضاپیمای کاسینی نزدیک به ۱۳ سال است که دور سیاره زحل حرکت می‌کند.

این شیرجه روز گذشته انجام شده بود، اما ناسا تا قبل از اینکه کاسینی دوباره با زمین ارتباط برقرار نکرده بود نمی‌توانست موفقیت آمیر بودن این عمل را تایید کند. براساس اطلاعات منتشر شده این فضاپیما ۲۱ شیرجه دیگر به فاصله بین زحل و حلقه آن انجام می‌دهد تا بتواند اطلاعات بیشتری از این سیاره به دست بیاورد.

البته از آنجایی که حلقه زحل از سنگ‌های بسیار زیادی تشکیل شده، احتمال می‌رفت که صدمه زیادی به فضاپیمای کاسینی وارد شود، اما تا این لحظه همه چیز بسیار طبیعی گزارش شده و این فضاپیما آسیبی ندیده است.

در ادامه می‌توانید تصویری که این فضاپیما از زحل ارسال کرده را مشاهده کنید:

منبع:

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh