جف بزوس برای تامین مالی بلو اوریجین از سهام آمازون می‌فروشد

جف بزوس مالک فروشگاه اینترنتی آمازون قصد دارد سالیانه یک میلیارد دلار از سهام خود در این شرکت را برای تامین مالی شرکت بلو اوریجین بفروشد. بلو اوریجین (Blue Origin) یک شرکت خصوصی فضایی متعلق به جف بزوس است که قصد دارد طی سال‌های آینده گردشگرانی را به فضا بفرستد.

جف بزوس با ثروتی در حدود ۷۸ میلیارد دلار، دومین فرد ثروتمند دنیا پس از بیل گیتس است. بنابراین می‌تواند با فروش سالیانه یک میلیارد دلار از ۷۳٫۵ میلیارد دلار سهام کنونی خود در آمازون، بلو اوریجین را برای دهه‌ها تامین مالی کند.

این کار بزوس باعث می‌شود که طی سال‌های آینده، بلو اوریجین به عنوان رقیب شرکت SpaceX باقی بماند. اسپیس‌ایکس، یک شرکت خصوصی متعلق به ایلان ماسک، سرمایه‌دار مشهور است. این دو شرکت اکنون در حال کار کردن روی پروژه‌هایی هستند که در نهایت منجر به ساخت فضاپیماهایی برای گردشگری فضایی می‌شود. گردشگران می‌توانند با خرید بلیت فضاپیماهای این دو شرکت به لبه‌ی فضا بروند و منظره‌ی زمین را از فضا تماشا کنند.

از طرفی شرکت SpaceX روی کپسول فضایی Dragon کار می‌کند تا فضانوردان را با موشک دو مرحله‌ای فلکن ۹ (Falcon 9) به ایستگاه فضایی ببرد. در ضمن ایلان ماسک می‌گوید این شرکت برنامه‌ دارد سال آینده گردشگرانی را با موشک فالکن هوی (Falcon Heavy) به مدار ماه بفرستد.

شرکت بلو اوریجین روی پروژه‌ی بزرگ‌تری با نام نیو گلن (New Glenn) کار می‌کند. طول این موشک از نیو شپرد بیشتر است و از هفت پیشرانه‌ی قدرتمند موشک بلو اوریجین به نام BE-4s بهره می‌برد. این موشک می‌تواند در مدار زمین به حرکت درآید. نیو گلن از نظر طول و قدرت، شباهت زیادی به موشک ساترن ۵ دارد که انسان را به ماه برد.

منبع:

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh