راهنمای رصد دنباله دار کاتالینا (catalina) در آسمان صبح‌گاهی

راهنمای رصد دنباله دار کاتالینا (catalina) در آسمان صبح‌گاهی

دنباله دار کاتالینا هم اکنون وارد آسمان صبح‌گاهی شده است و بزودی با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده خواهد بود.
این دنباله دار در تاریخ ۱۹ نوامبر به نزدیک ترن فاصله ش از خورشید رسیده بود، بدلیل نزدیکی به سطح افق درست قبل طلوع خورشید، به سختی قابل مشاهده است و البته رفته رفته شرایط برای مشاهده ی این دنباله دار زیبا مساعد می‌شود‌.

 


در اواخر ماه نوامبر دنباله دار کاتالینا ممکن است که با حدود قدر ۵.۵ یا ۶ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد که این قدر بیانگر حدود مرز رویت با چشم غیر مسلح در آسمان های خیلی تاریک است. در اوایل ماه دسامبر نیز به همراه سیارات و البته ماه ، در آسمان صبحگاهی خواهد بود. دنباله دار ها به ما نشان داده اند که می‌توانند غیر قابل پیش‌بینی باشند، به‌طور ناگهانی بسیار درخشان شده و یا کم نور تر شوند.
به یاد داشته باشید که دنباله دار ها به آرامی در پس زمینه ی آسمان جا به جا می‌شوند. در ادامه، نقشه های برای کمک به شما برای رصد این دنباله دار آمده است.
به مکانی تاریک که آسمان تاریکی دارد، بروید... در ابتدا با کمک دوربین دوچشمی دنباله دار را بیابید، سپس با چشم غیر مسلح سعی به تماشای آن کنید.

حسین زارعی عضو زاوش

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh