روزجهانی ستاره شناسی در پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز


بر اساس گزارش ارسالی از پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز، مراسم "روز جهانی نجوم2018" در پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی دانشگاه تبریز، هر ساله در  اواخر فروردین‌ تا اواخر

اردیبهشت‌ماه در اکثر کشورهای دنیا یک روز آخر هفته (نزدیک به تربیع اول ماه) به روز جهانی ستاره شناسی اختصاص داده می‌شود. در این روز علاقمندان، چه آنها که فعالیت آماتوری دارند و چه آنها که به طور تخصصی در دانشگاه‌ها به پژوهش در زمینه‌های مختلف نجوم مشغول‌اند، دست به دست هم می‌دهند تا نظر مردم را به آسمان شب و پدیده های نجومی دوروبرشان جلب کنند. از آنجا که دسترسی به تلسکوپ‌های بزرگ برای مردم مشکل است، در این روز تلسکوپ های کوچک به میان مردم برده می‌شوند تا امکان رصد با آن برای علاقمندان فراهم شود.

امسال نیز در چهارشنبه اول اردیبهشت‌ماه، "پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی تبریز"، جشن روز ستاره شناسی را با یاری برخی علاقمندان از انجمن نجوم آیاز (گروه آیس‌پیکس) و سایر داوطلبین دانشجویی از دانشکده‌های مختلف مکان برگزار کرد. در این مراسم که ، پس از تلاوت قرآن و اجرای سرود ملی، با "خوش آمدگویی ریاست پژوهشکده فیزیک کاربردی و ستاره‌شناسی"، جناب آقای دکتر سهراب احمدی، برگزار شد، حدود 250 نفر از خانواده‌های اساتید و کارمندان دانشگاه تبریز شرکت داشتند.

  • در آغاز با "سخنرانی مقدماتی" خانم دکتر آنیا صمدی (پژوهشگر پسا دکتری اخترفیزیک پژوهشکده)  ابتدا با هدف برگزاری روز نجوم، تعاریف نجوم آماتوری، آکادمیک، مجموعه اجرام آسمانی و همچنین جایگاه و موقعیت زمین در کل عالم آشنا شدند .

  • سپس با قرارگرفتن در گروه‌های 20 نفره، تحت نظر لیدرهای مشخص شده، در شش غرفه با محتوای

*       ابعاد منظومه شمسی و عالم واحدهای اندازه‌گیری فاصله‌ها در نجوم،

*        منظومه شمسی و اجرام آن، مقایسه اندازه و جو سیارات با زمین، خصوصیات خورشید و نکات قابل توجه از خصوصیات هر سیاره

*       نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی و آشنایی با انواع اجرام آسمانی از قبیل ستاره و سیاره و سیارک و کهکشان و ....

*       آلودگی نوری و آسمان شب در محل مناسب برای رصد

*       رصد با چشم غیر مسلح اندازه‌گیری  قطر زاویه ای با انگشتان دست

*       رصد با چشم مسلح و آشنایی با ساختار و نحوه کاردوربین دوچشمی تلسکوپ‌های کوچک نیوتونی، اشمیت و بازتابی

آشنا شدند .


پس از آموزش عملی آشنایی با انواع تلسکوپ و نحوه کار آنها فرصت رصد خورشید (قبل از تاریک شدن آسمان)، ماه و سیاره زهره به آنها داده شد. 

  • به همراه رصد در محوطه، مقدمه‌ای از نحوه استفاده از نجوم برای "مسیریابی و قبله‌یابی" ذکر شد.
  • تور نجوم در زیر گنبد افلاک نما با نمایش اجرام و صورت‌های فلکی با آموزش آقای مهندس جواد ابراهیم‌زاده، خاتمه یافت.
  • غرفه‌هایی برای آموزش نجوم و نقاشی کودکان همراه با فروش کتاب و محصولات نجومی نیز در محوطه پژوهشکده در حال فعالیت بودند.

به دلیل برگزاری مراسم به شکل تور و تعداد زیاد شرکت‌کنندگان حدود 250 نفر این مراسم دوبار تکرار شد. بدین ترتیب که پس از رسیدن حدود 100 نفر از شرکت کنندگان به برنامه افلاک نما برای 100 نفر بعدی مراسم از نو با ارائه سخنرانی از سر گرفته شد. حدود 50 نفر نیز که بعد از غروب آفتاب به مراسم پیوستند با رصد ماه و زهره سرگرم شدند. با پذیرایی مختصر پژوهشکده مراسم پس از 5 ساعت حدود ساعت 22:00 خاتمه یافت.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh