چهارمين ماهواره ايران به فضا پرتاب شد

به نام خداي بزرگ
چهارمين ماهواره ايران به فضا پرتاب شد. به گزارش گروه چند رسانه‌ای باشگاه خبرنگاران، روز دوشنبه 14 بهمن ماه 93 این ماهواره به وسیله موشک ماهواره بر "سفیر فجر" به فضا پرتاب شد و در مدار زمین قرار گرفت.

 

این ماهواره به دست کارشناسان ایرانی ساخته شده است. قبل از این ماهواره 3 ماهواره امید، رصد و نوید نیز در مدار قرار گرفته بودند. این چهارمین ماهواره ایرانی است که کشورمان به فضا پرتاب می‌کند. ماهواره فجر در مدار و در ارتفاعی بین 250 تا 450 کیلومتری زمین قرار گرفت.این ماهواره 60 کیلو وزن داشته و 50 سانتی متر ابعاد آن است که به شکل یک 6 ضلعی است قابلیت مهم این ماهواره علاوه بر تصویر برداری، نقشه برداری و هواشناسی این است که میتواند به کمک یک فناوری مدار خود را عوض کند.

 

جدول ماهواره های بومی ایران

کشور ایران نهمین کشور دنیا پس از شوروی (۱۹۵۷)، امریکا (۱۹۵۸)، فرانسه (۱۹۶۵)، ژاپن (۱۹۷۰)، چین (۱۹۷۰)، انگلستان (۱۹۷۱)،هند (۱۹۸۰) و اسراییل (۱۹۸۸) است که مستقلاً موفق به پرتاب ماهواره شده‌اند. این جدول ماهواره های  تولید شده توسط ایران مقایسه شده اند.

نام ماهواره

نام موشک یا ماهواره ‌بر

کاربرد یا نوع ماهواره

تعداد گردش به دور زمین

ارتفاع مدار km

سال پرتاب

وزن kg

مدت حضور در فضا

امید

موشک سفیر 1A

ماهواره مخابراتی و دورسنجی

15

۲۴۶ تا ۳۷۷

1387

27

سه ماه

رصد

سفیر 1A

تصویربرداری

15

۲۶۰

1390

15

سه هفته

نوید

سفیر 1B

ماهواره تحقیقاتی و تصویربرداری

 

250 تا 375

1390

48

 

فجر

ماهواره ‌بر سفیر فجر

تحقیقاتی و تصویربرداری

 

250 تا 450

1393

52

یک تا یک ونیم سال

كانون نجوم زاوش اين موفقيت را به همه ايرانيان تبريك مي گويد.

برای دیدن مسیر حرکت لحظه به لحظه ماهواره فجر اینجا یا اینجا را کلیک کنید.

 

ياحق

سمیرا جلایری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نظر دادن

کانون نجوم زاوش در یک نگاه

  باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

دبیر کانون نجوم زاوش

علیرضا ولیاری

فعالیت های کانون

از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

علیرضا  ولی یاری

yon.ir/zavosh