نرم افزار تحت وب (17)

نگاهی به منظومه شمسی نام صفحه انترنتی است که در زمان واقعی  برای شما محیط سه بعدی منظومه شمسی را ایجاد می نماید و بخصوص اینکه میتوانید به دنبال هر سفینه فضایی روبوتیک در منظومه شمسی بروید.


نسخه آزمایشی "نگاهی به منظومه شمسی" که توسط آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا و کالتک ایجاد شده، مسیر واقعی دنبال نمودن مأموریت های فضایی توسط یک تعداد سفینه ها را به شما میسر می سازد. به گونه مثال چند روز قبل سفینه فضایی اپوکسی از کنار دنبال دار هارتلی 2 گذشت، شما حالا میتوانید همان اتفاق فضایی را در این صفحه ببینید و در واقع شبیه سازی کنید. این صفحه انترنتی علاوه بر ایجاد محیط سه بعدی منظومه شمسی توسط اطلاعات بدست آمده از مأموریت های فضایی ناسا به روز و تازه هم میشود.
برای فعال ساختن آن فقط بر روی لینک ناسا کلیک کنید که بعد از شما خواسته می شود تا وصل کننده (plug-in) یک پلیر انترنتی را روی سیستم خود نصب نمائید. این روش خیلی سریع و قوی عمل میکند. در ضمن یک سلسله آموزش های آنلاین هم در این سایت وجود دارد که بصورت خلاصه بوده.
به هر صورت اگر خواستید برنامه را دنبال کنید، دکمه چپ موس خود را فشار داده و به هر گوشه منظومه شمسی گردش بزنید؛ یعنی در همین حالت موس تان را روی چرخش حرکت دهید. 
من برای اولین بار وقتی وارد این سایت شدم به دنبال سیارک هارتلی 2 رفتم و گویا خودم یکی از سرنشینان سفینه بدون سرنشین اپوکسی هستم که به سوی این دنباله دار حرکت میکنم. در ضمن میتوانید به سوی سیارات و هر سفینه فضایی که بدور سیارات منظومه شمسی در حرکت اند بروید. ناگفته نماند که سرعت اولیه در سایت طبق زمان واقعی می باشد و اگر بخواهید صبر کنید که یک سفینه با سرعت خودش به یک دنباله دار یا سیاره نزدیک شود در آنصورت شما هرگز به مقصد تان نمی رسید. بنارین با استفاده از ابزار های سرعت میتوانید سرعت زمانی را بسیار سریع بسازید.  
این نسخه آزمایشی از دیگر برنامه های کمپیوتری ناسا کمی متفاوت است. از آنجائیکه این برنامه در اقع دنبال نمودن مأموریت های فضایی ناسا می باشد، بناء محیط زمانی آن فقط دوره ی بین سالهای 1950 تا 2050 میلادی را در بر میگیرد و شما گزینه دیگری برای علاوه نمودن یک سفینه خیالی را ندارید.
برای آموزش بیشتر کاربران، یک گزینه آموزشی- سرگرمی در نظر گرفته که با کلیک راست میتوانید فاصله بین اجرام را سنجش نموده و ببینید که چگونه اجرام دور با گذشت زمان؛ یعنی با حرکت تغییر میکنند.
ناگفته نماند که گزینه سرگرمی یا تفریح هم در این سایت گنجانیده شده. شما میتوانید یک سفینه فضایی را با هر جسم دیگر مقایسه کنید: مثلأ با یک موتر پورشه و یا یک میدان فوتبال. مثلأ یکی از دوستان می گوید که سفینه فضایی ویجر1 به اندازه یک موتر پروشه است.

 

منبع: کابل اسکای

ادامه مطلب...

مشاهده کره زمین از فضا دیگر نیازمند دوره های سخت فضانوردی و پرواز با فضاپیما نیست. هر لحظه و از هر جا می‌توانید زیبایی کره خاکی را به صورت زنده مشاهده کنید.

ادامه مطلب...

برای رویت بسیاری از اجرام، همچون سیارات پرنوری مثل مشتری، مریخ، زهره و زحل و یا عبور ایستگاه فضایی وهمچنین درخشش ایریدیوم، نیازی به ابزارهای رصدی ندارید. کمی دقت و بردباری می‌تواند به شما کمک کند تا ازتماشای گنبد نیلگون بالای سر خود لذت ببرید. ادامه مطلب...

منبع: خبرگزاری مهر

پروژه Terapixel شرکت مایکروسافت با سر هم کردن هزار و 700 جفت تصویر به ثبت رسیده توسط دو تلسکوپ قدرتمند، شفاف ترین و بزرگترین نقشه آسمان شب را ارائه کرده است. مایکروسافت ابتدا امکان سفر مجازی به مریخ را فراهم آورد و اکنون چنین نقشه بزرگ و واضحی را با وضوح یک تریلیارد پیکسل از آسمان شب ارائه کرده است.

 

ادامه مطلب...
نرم افزار گوگل ارث
در اين صفحه مي توانيد با گوگل ارث محل زندگي خود را با دقت بسيار بالايي از آسمان ببينيد.
ادامه مطلب...
آسمان بالاي سرتان
اين پلاگين آسمان تركيب اجرام آسماني بالاي سر شما را شبيه سازي مي كند
ادامه مطلب...
طوفان هاي خورشيدي
اين پلاگين سرعت بادها و طوفانهاي مغناطيسي خورشيد را نشان مي دهد
ادامه مطلب...
صفحه1 از2

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh