اصطلاحات (685)

منظور از عكسبرداري فضايي، عكسبرداري از آسمان شب يا از موضوعات اخترشناسي است. اكثر سوژه‌هاي اخترشناسي اجرام بسيار كم نورند و عكسبرداري از آنها مشكل است. فيلم ممكن است براي مدتي طولاني، شايد حدود يكساعت در معرض نور اجسام كم نور قرار گيرد.

ادامه مطلب...

اختر فيزيك، شاخه مهمي از اخترشناسي است. اختر فيزيك از آخرين روش‌ها براي مطالعه فيزيكي و شيميايي موضوعات نجومي و فضاهاي خالي بين آنها استفاده مي‌كند. اختر فيزيك با توليد انرژي و استفاده از آن در جهان ارتباط دارد.

ادامه مطلب...

اطلس نام يك خانواده از راكت‌هاست. اطلس براي پرتاب اولين فرد آمريكايي به فضا در خلال پروژه مركوري مورد استفاده قرار گرفت. اطلس همچنين براي پرتاب فضاپيماهاي رنجر، سورويور و فضاپيماي ماه گرد به ماه مورد استفاده قرار گرفت.

ادامه مطلب...

يك جو لايه‌اي از گازهاست كه دور يك سياره يا يك قمر يا يك ستاره را فرا گرفته است.

اجرام كوچك مانند ماه و عطارد داراي جو كمي هستند، يا اصلاً جو ندارند.

ادامه مطلب...

فشار جوي، يك اندازه‌گيري است. اين روش نيرويي را كه در هر نقطه جو رو به پايين وارد مي شود، اندازه‌گيري مي‌كند. اين فشار توسط وزن گاز موجود در جو در بالاي نقطه مورد نظر به وجود مي‌آيد.

ادامه مطلب...

يك ستاره نوع A ستاره‌اي داغ، سفيد مايل به آبي يا سفيد است. دماي سطح آن بيش از 8000 تا 10000 درجه كلوين است. در طيف جذبي يك ستاره نوع A، خطوط تاريك هيدروژن و همچنين خطوط فلز كلسيم يونيزه شده بسيار واضح وجود دارد.

ادامه مطلب...

شفق قطبي، نامي است كه به نوارهايي از نورهاي رنگي آسمان شب داده شده است. اين نوارها را در نيمكره شمالي، شفق قطبي بوريوليز يا نورهاي شمالي مي‌خوانند. در نيمكره جنوبي آنها را شفق قطبي استروليز يا نورهاي جنوبي مي‌خوانند.

ادامه مطلب...

محور، يك خط فرضي مستقيم است كه از مركز يك شيء عبور مي‌كند. اگر شيء در حال گردش باشد حول محور خود مي‌چرخد. زماني كه آن شيء براي يك چرخش كامل حول محور خود صرف مي‌كند، پريود محوري نام دارد.

ادامه مطلب...

تابش زمينه‌اي، نوعي از تشعشعات الكترومغناطيسي است. اين اشعه در تمامي جهان يافت مي‌شود. دانشمندان بر اين باورند كه اين اشعه بر اثر گرماي رها شده از شكل گيري جهان در بيگ بنگ (مهبانگ – انفجار بزرگ) به وجود آمده است.

ادامه مطلب...

گروه پشتيباني گروهي از فضانوردانند. اين گروه به نحوي تعليم ديده‌اند كه قادرند به جاي اعضاء گروه اصلي يك فضاپيما در يك پرواز فضايي با سرنشين شركت كنند. ضرورت وجود اين افراد به خاطر احتمال اين كه يك يا چند نفر از اعضاء گروه اصلي دچار بيماري يا حادثه شوند، مي‌باشد.

ادامه مطلب...
صفحه1 از49

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh