چشمی کلنر

چشمی کلنر
 Kellner eyepiece

     این نوع عدسی چشمی نوع کامل تری از نوع رمزدن به حساب می آید و از لحاظ ابیراهی رنگی در وضعیت خیلی خوبی است . در ساده ترین نمونه ی آن عدسی چشم از نوع آکرومات وعدسی میدان نیز یک عدسی ساده با یک سمت با انحناءبیشتر است . در این نوع چشمی ، فاصله راحتی چشم در حدود 3/0 فاصله ی کانونی موثر چشمی است . میدان دید ظاهری هم در حدود 35 تا50 درجه است .

در نمونه دوم این چشمی ، عدسی میدان آکرومات است .

     در نوع سوم چشمی ، که چشمی پلوسل هم نامیده می شود ، هر دو عدسی میدان وچشم آکرومات هستند ، میدان دید زیاد و فاصله ی راحتی چشم نیز در حدود 75/ 0 فاصله ی کانونی موثر چشمی است . فاصله بین دو عدسی از اختیارات شخص طراحی کننده چشمی برای رسیدن به بهترین وضعیت و بیشترین میدان دید است.

از چشمی های کلنر بطور گسترده ای در دوربینهای شکاری نیز استفاده می شود.این نوع چشمی در سال ۱۸۹۴ توسط نورشناس آلمانی Carl Kellner  ابداع شده است.

منبع: سایت هفت آسمان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

محتوای بیشتر در این بخش: « چشمی اورتوسکوپیک چشمی رمزدن »

نظر دادن

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh