چشمی رمزدن

 
چشمی رمزدنRamsden eyepiece

این نوع عدسی چشمی یکی از ساده ترین چشمی ها بوده و از دو عدسی یکسان که یک طرف آن ها تخت وطرف دیگر شان انحناء دار است تشکیل شده است . سطح انحناء دار دو عدسی باید رو بهم باشند . دو عدسی در فاصله تقریبی در حدود فاصله کانونی شان می باشند .

      این نوع چشمی در مقایسه با چشمی هویگنسی دارای 2/0 خطای کرویت ، نصف میزان واپیچش تصویر و بدون خطای کما و خطای رنگی نیز به حداقل ممکن رسیده است . فاصله راحتی آن نسبت به هویگنسی 50 درصد بیشتر است . با وجود میدان دید خوب فاصله راحتی این چشمی کم است . با توجه به اینکه پرتو های نور از نواحی میانی عدسی چشم می گذرند احتیاجی نیست که قطر عدسی چشم به اندازه ی قطر عدسی میدان باشد .

دانشمند نورشناس انگلیسی Jesse Ramsden این نوع چشمی راابداع کرده است.

      باتوجه به اینکه  صفحه کانونی ( صفحه تشکیل تصویر ) در این نوع چشمی در خارج از چشمی است می توان از آن به عنوان یک ذره بین استفاده کرد . بر خلاف چشمی رمزدن در چشمی هویگنسی این صفحه کانونی درون چشمی قرار دارد و نمی توان از آن بعنوان ذره بین استفاده کرد . از این مسئله می توان برای تشخیص چشمی هویگنسی استفاده کرد .در صورتیکه در مکان صفحه کانونی چشمی تار ها یا صفحات شفاف درجه بندی شده قرار بدهیم ، تصویر آن تارها به تصویر پهنه ی آسمان اضافه شده و از آن میتوان جهت درجه بندی ونشانه گذاری میدان دید استفاده کرد . این نوع چشمی ها موسوم به چشمی رتیکول دار می باشند . درجه بندی ها  می توانند به اشکال متفاوتی طراحی شوند .

 

در بعضی از گونه های چشمی ، برای بهتر دیده شدن تصویر رتیکول در صحنه آسمان در کنار آن لامپی ضعیف تعبیه می کنند .

    اینک به بررسی نکات بیشتری در مورد این نوع چشمی می پردازیم .

    آشکار شده است که اگر فاصله بین عدسی ها و فاصله ی کانونی هر دو عدسی تشکیل دهنده چشمی دقیقا” برابر باشند یعنی در حالتی که   d = f1 + f2  فاصله راحتی چشم به حد صفر می رسد یعنی شخص هنگام  رصد باید چشم خود را به عدسی چشمی بچسباند و همین مسئله استفاده از چشمی با این طرح( ابتدایی ) را مشکل می کند .

     بعلاوه در چشمی رمزدن بدلیل نزدیکی زیاد صفحه ی کانونی چشمی به سطح بیرونی عدسی میدان ، هر گونه غباری که روی آن سطح قرار گرفته باشد در میدان دید مشاهده شده و کیفیت تصویر را پایین خواهد آورد .

برای رفع این ایراد ها پیشنهاد می شود که فاصله بین عدسی ها برابر با 3/2 فاصله کانونی شان انتخاب بشود .

با این تغییر فاصله راحتی چشمی به حدود 3/0 فاصله کانونی چشمی خواهد رسید .

     طرح مشابه دیگری نیز وجود دارد که معمولا” در بزرگنمایی های زیاد استفاده می شود . اگر فاصله کانونی عدسی میدان در حدود 3/1 برابر فاصله ی کانونی عدسی چشمی ودر فاصله 7/0 تا 5/0 برابر فاصله کانونی عدسی چشمی از آن قرار داشته  باشد ، عدسی چشمی دارای فاصله کانونی موثر و فاصله راحتی بیشتری نسبت به طرح قبلی بوده و از لحاظ خطای کما نیز در وضعیت بهتری خواهد بود .

    در حالت کلی با دانستن f1  ،f2  و فاصله بین دو عدسی D ، یک فرمول ساده برای اندازه گیری فاصله ی کانونی چشمی وجود دارد . این رابطه در مورد تمام چشمی هایی که از دو عدسی تشکیل شده اند قابل استفاده است .

                              

     D f1  + f2 / f2 . f1  = فاصله ی کانونی موثر چشمی

منبع : سایت هفت آسمان
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

محتوای بیشتر در این بخش: « چشمی کلنر میدان دید »

نظر دادن

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh