گزارش رویت هلال شامگاهی جمادی الثاني 1426

بسمه تعالی
گزارش آقاي عليرضا ولي ياري
باشگاه نجوم زاوش فرهنگسراي بهمن ، تهران 
گزارش رویت هلال شامگاهی جمادی الثانی 1426 باشگاه نجوم زاوش فرهنگسرای بهمن
تاريخ : پنج شنبه 16 تیر 1384 برابر با 6/ ژولای/ 2005 و مصادف با 30 جمادی الاول 1426 (طبق تقويم رسمي ايران)
محل رصد : تهران – فرهنگسرای بهمن – برج رصدی فرهنگسرا
ابزار رصد : دوربين های دوچشمي 50*15  و50*20 و 50*30-10 سه پايه وهمراه دوربین دار.
وضعيت جوي افق غربی : آسمان بدون ابر اما 3 درجه گرد وغبار خیلی  غلیظ و 2 درجه غبار غلیظ افق را پوشانده بود و تقریبا" 5 درجه نیز غبار رقیق وجود داشت. همچنین باد نسبتا" ملایمی هنگام غروب خورشید در حال وزیدن بود .
زمان غروب خورشید در رصدگاه ( طبق محاسبه ) : در ساعت 20:23:08
زمان غروب خورشید در رصدگاه : در ساعت 20:13:58
زمان غروب هلال در رصدگاه ( طبق محاسبه ) : در ساعت 21:28:10
مدت زمان مکث هلال :01:05:02
سن هلال: 27:51:00
رصد کنندگان : آقایان: علیرضا ولی یاری ، بهرام ابراهیمی ، مهرجو ، بیات و
خانمها: فاطمه هاشمی ، فاطمه نباتعلی ، سارا و ثریا رضایی
شرح گزارش : گروه  در ساعت 20:00  در محل رصد بر روی برج حاضر بودند. گرد و غبار خیلی شدیدی تمام  افق را پوشانده بود بطوری که خورشید با آن لکه اش  براحتی قابل رویت بود، خورشید در دامنه کوه غروب نمود،  ارتفاع کوه حدوداً 2درجه میشد.بنابر این هلال نیز پشت این کوه غروب میکرد.وجود غبار شدید شرایط نامساعدی ایجاد کرده بود. متاسفانه هلالی را می شد قبل از غروب آفتاب رویت کرد اصلاً رویت نگردید. گروه تا ساعت 21:20 در رصدگاه حضور داشت و کماکان از یافتن هلال بی بهره رصد سیارات ناهید، تیر و زواش(مشتری) تنها کاری بود که اعضاء از آن لذت می بردند.
به نقل از:  http://www.kamaneasemani.com/ecrescent/1426/ziha1426.html

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh