غروب چهارشنبه مناسب رویت هلال رمضان

مسير :
»
»
»
غروب چهارشنبه مناسب رویت هلال رمضان

غروب چهارشنبه مناسب رویت هلال رمضان
چهارشنبه
26 ارديبهشت 1397 - 06:41 | شاخه : | منبع : | 8 بازدید | 0 دیدگاه
غروب چهارشنبه مناسب رویت هلال رمضان

غروب چهارشنبه شرایط برای رویت هلال رمضان مناسب است

مهندس 'مسعود عتیقی' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، اظهار داشت: با وجود اینکه رویت هلال ماه از موضوعات جذاب علمی در میان رصدگران رخدادهای آسمان محسوب می شود در کشورهای مسلمان از جمله ایران با توجه به نگاه دینی و انجام اعمال مذهبی از اهمیت بسیار بالاتری برخوردار است.
وی ادامه داد: بر این اساس ضوابط علمی رویت هلال شامگاهی رمضان 1439 برای غروب چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 در پایتخت کشور به این شرح است: لحظه مقارنه سه شنبه 25 اردیبهشت ساعت 16:17 دقیقه و 48 ثانیه است که با توجه به اولین غروب بعد از مقارنه متوجه می شویم که رویت هلال رمضان امسال در غروب سه شنبه 25 اردیبهشت در ایران و تقریبا اکثر نقاط جهان امکان پذیر نیست و فقط در آمریکای جنوبی و جنوب آمریکا این هلال می تواند مشاهده شود. 
به گفته عتیقی ارتفاع ماه در لحظه غروب خورشید روز چهارشنبه 10 درجه 35 دقیقه و 52 ثانیه (کمان) خواهد بود که با توجه به لحظه مقارنه سن هلال در شامگاه روز چهارشنبه 26 اردیبهشت 27 ساعت و 45 دقیقه است.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت: لحظه غروب آفتاب در روز چهارشنبه در تهران 20:02 دقیقه و 57 ثانیه و لحظه غروب ماه در پایتخت ساعت 21:04 دقیقه و 55 ثانیه خواهد بود.
عتیقی ادامه داد: بنابراین با مکث مناسبی از هلال در افق مواجه هستیم که برابر با یک ساعت و یک دقیقه و 58ثانیه هلال در افق غربی شهر تهران خواهد بود.
وی گفت: فاز ماه در لحظه غروب خورشید 2.02 درصد و طول کمان هلال 151 درجه قوس است. جدایی زاویه ماه از خورشید در لحظه غروب خورشید 15 درجه و 33 دقیقه و 41 ثانیه کمان خواهد بود. سمت ماه در لحظه غروب خورشید 283 درجه و 54 دقیقه و 15 ثانیه کمان و سمت خورشید در لحظه غروب خورشید 294 درجه و 31 دقیقه و 2 ثانیه قوس خواهد بود و اختلاف سمت ماه و خورشید 10 درجه و 36 دقیقه و 46 ثانیه (کمان) و سمت ماه در لحظه غروب ماه 292 درجه و 19 دقیقه و 4 ثانیه کمان است.
بنابراین وی تاکید کرد که هلال رمضان 1439 در شامگاه چهارشنبه 26 اردیبهشت در ایران در نقاط ترجیحا مرتفع و عاری از غبار متراکم در افق با چشم غیر مسلح قابل مشاهده خواهد بود.
مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران گفت که گروه ویژه رویت هلال این انجمن همانند سال های گذشته اقدام به رویت و بررسی ضوابط علمی این هلال از دیدگاه ستاره شناسی رصدی در ارتفاعات استان تهران خواهد کرد.

منبع :

اشتراک گذاری در:

بیشتر بخوانید

بیان دیدگاه

- لطفاً نام و دیدگاه‌ خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
- سایت انجمن نجوم آماتوری ایران مجاز به ویرایش ادبی دیدگاه‌ها است.
- دیدگاه‌هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی و موارد مغایر با قوانین کشور باشند منتشر نخواهند شد.
- دیدگاه‌ها پس از تأیید منتشر می‌شوند.
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh