خورشیدگرفتگی 26 بهمن96


بعد از کسوف کامل 30 امرداد96، خورشید گرفتگی دیگری روز پنجشنبه  26 بهمن (15 فوریه) رخ می دهد، این گرفت در ایران قابل مشاهده نیست و تنها در قطب جنوب

و دربخشهای جنوبی آمریکای جنوبی قابل مشاهده است. این گرفت هفدهمین خورگرفت از 71 کسوف متعلق به ساروس 150 می باشد که ساعت 18:55:46 به وقت جهانی آغاز و ساعت 20:51:19 خورشید به اوج گرفت جزیی می رسد، ساعت 22:47:03 این گرفت پایان می یابد.

اساسا خورشید گرفتگی جزئی به اندازه خورشید گرفتگی کلی قابل توجه نیست اما علاقمندان می توانند با استفاده از عینک مخصوص رصد مهر تابان، خورگرفت جزیی را نیز مشاهده کنند.

*خورشید گرفتگی جزئی چیست؟
خورشید گرفتگی جزئی زمانی اتفاق می افتد که ماه تنها بخشی از سطح خورشید را می پوشاند. این نوع خورشید گرفتگی متفاوت از خورشید گرفتگی کامل است که در آن ماه به طور کامل سطح خورشیدرا  می پوشاند و هنگام خورگرفت کامل برخی از مناطق روی زمین در تاریکی نسبی فرو می روند.
** آخرین خورشید گرفتگی کی بود و خورشید گرفتگی بعدی چه زمانی رخ می دهد؟
تعداد خورشید گرفتگی ها در هر سال بین 2 تا 5 خورشید گرفتگی، متفاوت است اما معمولا  دو خورشید گرفتگی در فاصله هر شش ماه بروز می کند. آخرین خورشید گرفتگی جزئی روز یکشنبه 22 شهریور 1394 (13 سپتامبر 2015) رخ داد و خورشید گرفتگی جزئی بعدی روز جمعه 22 تیرماه 1397(13 ژوئیه سال میلادی جاری) گستره آن بیشتر در اقیانوس و در نزدیکی سواحل جنوبی استرالیا مشاهده می شود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh