رویدادهای نجومی زمستان 96


فصل زمستان در ساعت 19:59 دقیقه پنجشنبه 30 آذر 96 در نیمکره شمالی زمین آغاز شد.

رویداد های نجومی فصل زمستان 96 به شرح زیر است:

• شنبه 2 دی

ماه: نیمه شب شنبه 2 دی ماه و بامداد یکشنبه 3 دی ماه بارش شهابی دب اکبری با حدود 10 بارش شهاب در ساعت متأثر از ذرات باقی مانده از دنباله دار تاتل رخ خواهد داد. بهترین زمان رصد بعد از نیمه شب تا سپیده صبح می باشد.

• یکشنبه 10 دی ماه: در این شب ستاره دبران (چشم گاو) توسط ماه پنهان می گردد.

• دوشنبه 11 دی ماه: سیاره عطارد در بیشترین کشیدگی غربی خود قرار خواهد گرفت.

• سه شنبه 12 دی ماه: ابر ماه (Super Moon) ماه کامل در سه شنبه 12 دی؛ در این روز ماه نزدیکترین فاصله اش را با زمین خواهد داشت،

در این هنگام کره ماه 12% تا 14% بزرگتر از ماه کامل در حالت معمولی دیده می شود.

• چهارشنبه 13 دی ماه: حضیض خورشیدی؛ در ساعت 9:04 دقیقه صبح، زمین در مدار بیضی شکل خودش در نزدیکترین مکان به خورشید قرار می گیرد. نیمه این شب و بامداد پنجشنبه 14 دی، بارش شهابی کوادرانتی به وقوع می پیوندد.

این بارش در بهترین زمان خود با 40 شهاب در ساعت رخ می دهد، اما به دلیل کامل بودن ماه مشاهده این تعداد شهاب دور از انتظار است.

• یکشنبه 17 دی ماه: مقارنه سیاره سرخ (مریخ) با غول گازی منظومه شمسی مشتری

• پنجشنبه 21 دی ماه: همنشینی ماه، سیاره بهرام (مریخ) و سیاره حلقه بر گردن زحل

• شنبه 23 دی ماه: مقارنه سیاره عطارد و سیاره زحل

• چهارشنبه 11 بهمن ماه: ماه گرفتگی کلی؛

آغاز گرفتگی : ساعت 15 و 18 دقیقه

آغاز گرفتگی کلی : ساعت 16 و 22 دقیقه

پایان گرفتگی کلی : ساعت 17 و 38 دقیقه

پایان گرفتگی : ساعت 18 و 41 دقیقه

(شروع گرفتگی در ایران قابل رویت نیست. در مناطق شرقی و مرکزی ایران، ماه گرفتگی به صورت کلی قابل رویت است ولی در مناطق غربی ماه گرفتگی فقط به صورت جزئی دیده می شود.)

• پنجشنبه 12 بهمن ماه: اقتران (همراهی) سیاره مریخ و صورت فلکی خرچنگ و همچنین مقارنه ماه با ستاره قلب اسد (پرنورترین ستاره صورت فلکی اسد)

• یکشنبه 22 بهمن ماه: مقارنه زیبای ماه و سیاره کیوان (زحل)

• پنجشنبه 26 بهمن ماه: خورشید گرفتگی جزئی؛ غیر قابل رویت در ایران.

این گرفتگی در بخش هایی از جنوب آمریکای جنوبی و جنوبگان به صورت جزیی قابل مشاهده است.

• سه شنبه 29 اسفند ماه: در ساعت 19:45 غروب سه شنبه 29 اسفند اعتدال بهاری را خواهیم داشت. در زمان اعتدالین پرتوهای خورشید به طور یکسان به دو نمیکره شمالی و جنوبی زمین می تابند. به عبارتی زاویه تابش خورشید به خط استوا به طور عمود می باشد. در این لحظه فصل زمستان به اتمام رسیده و فصل بهار آغاز می گردد.

 

تهیه، ترجمه و تنظیم: انجمن نجوم دانشگاه ملی سمنان

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh