<div>فرصت بیشتر "داون" برای شناخت سیارک سرس</div>


فضاپیمای داون که متعلق به ناسا است، به پایان مأموریت خود نزدیک شده اما ناسا تصمیم گرفت مأموریت داون را برای مدتی دیگر گسترش دهد.

در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶، فضاپیمای

داون که متعلق به ناسا است، دوره‌ی اصلی مأموریت خود را برای کاوش سیاره‌ی کوتوله سرس، با موفقیت به پایان رساند. از آن زمان تا به امروز، فضاپیمای داون همچنان در مدار این سیاره‌ی کوتوله باقی مانده است تا به بررسی سطح سرس بپردازد و آن را تحت نظر بگیرد. در هفته‌ی جاری، ناسا طی یک بیانیه‌ی خبری اعلام کرد که قصد دارد مأموریت این فضاپیما را برای دومین بار تمدید کند و مدت زمان آن را افزایش دهد؛ همچنین، آژانس فضایی آمریکا اعلام کرد که قصد دارد فضاپیمای داون را به سطح سرس نزدیک‌تر کند. سرس، بزرگ‌ترین سیاره‌ی کوتوله درمنظومه‌ی شمسی است.

فضاپیمای داون در سال ۲۰۱۵ وارد مدار سرس شد و اطلاعات پیش‌بینی نشده‌ای از بزرگ‌ترین جرم کمربند سیارکی، در اختیار دانشمندان گذاشت و چشم‌اندازی بی‌نظیر به آنان ارائه داد. این فضاپیما ویژگی‌های جدیدی سرس فاش کرد و به دانشمندان نشان داد که سطح این سیاره‌ی کوتوله تماماً از نمک پوشیده شده است و برخی ترکیبات آلی نیز در آن دیده می‌شوند. بعد از اتمام مأموریت اول، فضاپیما همچنان سوخت زیادی داشت و همین موضوع دانشمندان را به فکر واداشت تا تصمیم جدیدی در مورد فضاپیمای داون اتخاذ کنند. آن‌ها تصمیم گرفتند که مأموریت فضاپیما را گسترش دهند و به جای ارسال این فضاپیما به سمت یک جرم دیگر، آن را در مدار بالایی سرس حفظ کنند تا همچنان به مطالعه و بررسی این سیاره‌ی کوتوله بپردازد.

اکنون ناسا یک‌ بار دیگر مأموریت این فضاپیما را گسترش داده است و اعضای گروه پشتیبانی فضاپیمای داون تصمیم گرفته‌اند این فضاپیما را به مدار جدیدی در اطراف سرس وارد کنند. این مدار جدید، فضاپیما را به ارتفاع کمتر از ۱۲۰ مایلی سطح سرس وارد می‌کند. تا پیش از این، نزدیک‌ترین فاصله‌ای که فضاپیمای داون با سرس داشته، تقریباً ۲۴۰ مایل بوده است. طبق اطلاعات ارائه‌شده از سوی ناسا، قرار است فضاپیمای داون در طول این مأموریت اضافه، به کمک طیف‌سنج‌های اشعه گاما و نوترونی خود، به بررسی لایه‌های بالایی پوسته‌ی سرس بپردازد تا ببیند چه مقدار یخ در این قسمت وجود دارد.

فضاپیمای داون تا ماه آوریل سال ۲۰۱۸ به سرس نزدیک‌تر نمی‌شود؛ اما همچنان به فعالیت خود در مدار این سیاره‌ی کوتوله ادامه خواهد داد. آوریل ۲۰۱۸، زمانی است که سرس در نزدیک‌ترین فاصله‌ی خود از خورشید قرار می‌گیرد و گرمای خورشید باعث ذوب شدن یخ‌های سطحی سرس می‌شود و آن‌گاه فضاپیمای داون می‌تواند اطلاعات بسیار مفیدی ثبت کند. اگر این اتفاق رخ دهد و یخ ها ذوب شوند، یک اتمسفر نازک و گذرا شکل می‌گیرد. دانشمندان در نظر دارند که از طیف‌سنج نقشه‌بردار مرئی و مادون قرمز فضاپیمای داون برای بررسی ترکیبات معدنی سرس استفاده کنند. همچنین قرار است که فضاپیمای داون تصاویر واضحی نیز از سطح سرس به ثبت برساند.

برنامه‌ریزهای پروژه بر این باورند که فضاپیمای داون می‌تواند تا اواخر سال ۲۰۱۸ به فعالیت خود ادامه دهد. فضاپیمای داون، بر خلاف فضاپیمای کاسینی که پس از پایان مأموریت خود در اتمسفر زحل سوخت و از بین رفت، قرار است پس از پایان مأموریت چندساله، همچنان در مدار سرس باقی بماند و در همان‌جا از بین برود. ناسا در نظر دارد که از برخورد فضاپیمای داون با سطح سرس جلوگیری کند تا باعث ایجاد آلودگی نشود. 
Zoomit

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh