ماه‌ گرفتگی شامگاه 16 امرداد

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این ماه گرفتگی گفت: این ماه گرفتگی از نوع خسوف جزئی است که در شبانگاه

روز دوشنبه 16 امرداد ماه رخ می‌دهد.

وی این ماه گرفتگی را متعلق به ساروس (دوره) 119 دانست و اظهار کرد: این گرفت شصت و دومین گرفت از 83 گرفت این ساروس است.

عتیقی با تاکید بر اینکه این ماه گرفتگی بسیار جزئی است و تنها بخش کوچکی از ماه درون سایه زمین قرار می‌گیرد، یادآور شد: هنگامی که ماه میان زمین و خورشید قرار می‌گیرد و سایه زمین بر روی ماه می افتد، خسوف یا ماه گرفتگی ایجاد می‌شود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران ادامه داد: تقریبا هر دوره از ماه یا خورشید گرفتگی 18 سال و 11 روز و 8 ساعت است، هر چند که در سال بین 2 تا 3 خور گرفت (خورشید گرفتگی) و صفر تا 3 ماه گرفتگی رخ می‌دهد که این امر به دوره‌های مختلف تعلق دارد. آخرین ماه گرفت کامل در مهر 1394 رخ داد و طی این سالها تمام گرفتهای ماه از نوع نیمسایه و یا خسوف غیر مرئی بوده است؛ گرفت بعدی ماه، در زمستان امسال بصورت کامل رخ خواهد داد.

عتیقی، آغاز ماه گرفتگی شبانگاه 16 مرداد را در ساعت 17 و 22 دقیقه و 55 ثانیه به وقت جهانی دانست و اظهار کرد: با اضافه کردن 4 ساعت و 30 دقیقه به این زمان، وقت محلی آغاز گرفت در ایران مشخص می‌شود.

مهندس عتیقی ادامه داد: ماه در ساعت 19 و 18 دقیقه و 10 ثانیه به وقت جهانی از نیمسایه زمین نیز خارج می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این پدیده نجومی به جز در قاره آمریکا، از 4 قاره دیگر کره زمین قابل مشاهده خواهد بود.

انجمن نجوم آماتوری ایران برنامه رصدی ویژه ای جهت علاقمندان در خانه ستاره شناسی تهران برگزار می نماید و ابتدا در یک نشست علمی، ویژگیهای ماه گرفتگی را مورد بررسی قرار داده و سپس با انجام راهنماییهای لازم توسط کارشناسان، با تلفن همراه از درون چشمی تلسکوپ های قدرتمند، امکان عکسبرداری از خسوف برای علاقمندان فراهم خواهد شد.

اطلاعات و مناطق تحت پوشش این گرفت
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh