کلنگ پایگاه پرتاب ملی در جنوب شرق کشور به زمین زده می‌شود

سرپرست سازمان فضایی گفت: مراسم کلنگ زنی پروژه احداث پایگاه پرتاب ملی با حضور رئیس جمهور در جنوب شرق کشور برگزار خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری مهر، کلنگ احداث مرکز تحقیقات فضایی شمال کشور در استان مازندران و در شهر تنکابن به زمین زده شد.
حمید فاضلی در مراسم این کلنگ زنی پروژه گفت: با توجه به ارتقاء جایگاه سازمان فضایی ایران و گسترش فعالیت های این سازمان در حوزه فضایی نیاز به ایجاد مراکز تحقیقاتی و ایستگاه های گیرنده زمینی بیشتر از هر زمانی ضروری به نظر می رسد و در این راستا سازمان فضایی ایران اقدام به ایجاد این مراکز در نقاط مختلف کشور کرده است که به زودی خبرهای خوشی در این خصوص به سمع و نظر ملت شریف ایران خواهد رسید.


سرپرست سازمان فضایی گفت: پروژه احداث پایگاه پرتاب ملی از دیگر برنامه های سازمان فضایی ایران است که در روزهای آینده و با حضور دکتر احمدی نژاد رئیس جمهور محترم در جنوب شرق کشور مراسم کلنگ زنی این طرح بزرگ ملی برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان فضایی کشور همچنین وظایف مرکز تحقیقات فضایی مازندران را تحقیقات و مطالعات منطقه ای سنجش از دور، آموزش و ارتباطات منطقه ای و بین المللی، سنجش اجرام آسمانی و اکتشافات فضایی بیان کرد.
براساس اعلام سازمان فضایی، مرکز تحقیقات فضایی مازندران در تنکابن با زیربنای 2 هزار و 500 متر مربع در زمینی به مساحت یک هکتار و در فاز اول با اعتبار 10 میلیارد تومان ساخته می شود.


مهمترین ماموریت مرکز تحقیقات فضایی مازندران عبارتند از:
مركز تحقيقات و مطالعات منطقه اي سنجش از دور برای پايش زمين و پوشش­هاي ­زميني شامل پوشش­هاي گياهي و پايش محصولات استراتژيك كشاورزي شامل برنج، مركبات، پنبه و ...، مطالعات مربوط به جنگل و توده‌هاي عظيم گياهي، مرکز  سنجش‌از دور جوي و اتمسفري شامل مطالعات آب و هواشناسي و مطالعات ابر و توده‌هاي جوي، مطالعات مرتبط با پهنه‌هاي آب (آب­هاي سطحي و مطالعات دريايي)، مطالعه سواحل، آلودگي‌هاي دريايي، تغييرات پارامترهاي دريايي و اقيانوسي، مركز آموزش و ارتباطات منطقه اي و بين المللي، الهام بخشي و تربيت نسل‌هاي آينده در جهت توسعه علوم و فناوري­هاي فضايي، توانمندسازي طراحان و محققان سازمان فضايي ايران و پژوهشگاه فضايي ايران، گردآوري نخبگان و متخصصان حوزه فضايي در منطقه شمال كشور به منظور توسعه ظرفيتهاي داخلي، ايجاد تصوير مناسب از توانمندي‌هاي كشور در حوزه فضا در سطح منطقه و بين الملل به منظور استفاده از ظرفيت‌هاي منطقه اي و بين المللي ايجاد شده در راستاي اهداف و برنامه هاي فضايي، فرهنگ سازي و ترويج خدمات و كاربردهاي فضايي به جامعه كاربران، مركز سنجش اجرام آسماني و اكتشافات فضايي (رصدخانه راديويي) برای رصد آسمان در محدوده طيف غيرمرئي به منظور مطالعات عمق فضا، ناوبري و موقعيت يابي، شناسايي زباله­ها و پسماندهاي فضايي، مطالعه حركت لايه هاي زمين، مطالعات نجوم و اختر فيزيك، خورشيد شناسي، مطالعه كهكشانها، مطالعه جو زمين و تحولات آن بر اساس شدت تابش­هاي دريافتي از ستارگان،‌ سرعت حرکت و نوسانات حرکت سيارات و ماه و ...

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
تیتان

یک چند سالی است که سر به هوا شدیم و از بد حادثه به نجوم گرفتار

نظر دادن

  کانون نجوم زاوش در یک نگاه

    باشگاه نجوم کانون علوم در فرهنگسرای بهمن از سال 1379 با تشکیل کلاسهای آموزشی در دوره های مقدماتی و متوسطه برای گروههای سِنّی مختلف شروع به کار نمود. فعالیت رشته نجوم از همان سال 1379 به دبیری آقای مهندس عتیقی شروع شد و از ابتدای نیمه دوم سال 1381 با فراخوانی دوباره اعضاء، باشگاه شکل گرفت و از اواخر سال 1381 با نام «باشگاه نجوم زاوُش» رسمیت بیشتری یافت، و بیش ازگذشته با جدیت تمام به برنامه های نجومی پرداخت. چنانچه تا کنون 23 نشست علمی در زمینه های مختلف علم نجوم برگزارکرده است.   از سال  1384هم باشگاه نجوم به دبیری بنده مرحله جدیدی را شروع کرده است. و اکنون یکی ازفعالترین باشگاههاست. اما در این بین با برگزیدن اهدافی  بر آنست که روح جستجوگری در افرادعلاقه مند به نجوم اغناء شود و مسیر زندگی عادی تنوع بیشتری یابد.  

  دبیر کانون نجوم زاوش

  علیرضا ولیاری

  فعالیت های کانون

  از جمله خدماتی که در کانون نجوم زاوش ارائه می گردد،می توان به جلسات هفتگی اشاره نمود که روز یکشنبه هر هفته برگزارمیگردد. و برگزاری نشستهای علمی رصد رویدادهای نجومی "کسوف،گذر سیارات..." اجرای شب های رصدی برگزارنمودن شامگاه های رصدی رصد هلالهای ماه های قمری بر روی برج نجومی و...   

  علیرضا  ولی یاری

  yon.ir/zavosh